Rozłożony, podłużny, pożółkły fragment papierów. Widoczne zgięcia - składany na cztery. Na papierze kilka linijek odręcznego pisma. Widoczna dłoń w niebieskiej rękawiczce przytrzymująca brzeg papieru.

Szkolenie dla funkcjonariuszy i pracowników Krajowej Administracji Skarbowej w MEK

Treść

Dyrektor Departament Ceł zwrócił się do Muzeum Etnograficznego w Krakowie z prośbą przeprowadzenie szkolenia dla funkcjonariuszy i pracowników Krajowej Administracji Skarbowej w celu podnoszenia kwalifikacji dla zapewnienie sprawnego i skutecznego współdziałania w zakresie zwalczania przypadków nielegalnego wywozu za granicę lub przywozu z zagranicy zabytków (w tym etnograficznych).

Szkolenie odbędzie się 5 grudnia w MEK, a udział w nim zapowiedzieli koordynatorzy ds. CITES i dóbr kultury powołani w Izbach Administracji Skarbowej oraz przedstawiciele Departamentu Ceł Ministerstwa Finansów.

Szkolenie przeprowadzą: Jacek Kukuczka z zakresu identyfikacji obiektów kultur pozaeuropejskich w kontekście występowania okazów CITES oraz Beata Skoczeń-Marchewka z zakresu sztuki ludowej i współczesnej sztuki nieprofesjonalnej, art-brut.

Zdajemy sobie sprawę, że współdziałanie w zwalczaniu nielegalnego wywozu za granicę lub przywozu z zagranicy zabytków to poważne wyzwanie, które staje nie tylko przed funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej, ale przed wszystkimi instytucjami i osobami odpowiedzialnymi za polskie jak i światowe dobra kultury. Zarówno cel jak i zakres szkolenia pozostają niezmiernie istotne dla profesjonalnego działania wspomnianych służb, ale zarazem odnoszą do wyzwań przed którymi staje współczesne muzeum.

Bardzo  ważny jest fakt, że szkolenie będzie miało miejsce w muzeum, bezpośrednio w otoczeniu unikatowych obiektów z kolekcji pozaeuropejskiej jak i współczesnej sztuki nieprofesjonalnej.  Stworzy to możliwość bezpośredniego poznania kontekstu kulturowego dla szeregu różnorodnych obiektów, które – niestety coraz częściej – pozostają przedmiotem nielegalnego obrotu.