Dłoń w niebieskiej rękawiczce pokazuje srebrny, owalny medalik na tle muzealnej gabloty

„POWERBANK / siła kobiet”

Dzień Kobiet w Muzeum Etnograficznym

Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z kobiecych protestów przeciwko złym warunkom pracy na początku XX wieku.
W MEK świętujemy 8 marca przypominając o grupie zawodowej przez lata pozbawionej wszelkich praw – o służących.

W przedwojennej Polsce pracowało ich setki tysięcy, od świtu do nocy, w pełnej dyspozycji. Bez urlopów czy choćby jednego wolnego dnia, bez zabezpieczeń socjalnych, ubezpieczeń zdrowotnych, widoków na emeryturę.
Było minęło? Niekoniecznie.

Podobne historie usłyszeć można od uczestniczek artystycznego projektu Marty Romankiv „Możesz na mnie liczyć” / Можеш на мене розраховувати

Dzięki inicjatywie artystki we wrześniu 2021 roku 13 kobiet z Ukrainy, pracujących w Polsce jako opiekunki osób chorych i starszych, założyło Komisję Środowiskową Pracownic i Pracowników Domowych przy związku zawodowym Inicjatywa Pracownicza.
Wcześniej przez kilka miesięcy kobiety spotykały się, rozmawiały, uprawiały ogród na osiedlu Otwarty Jazdów w Warszawie.
Odpoczywały, celebrując kilka wolnych godzin, z trudem wynegocjowanych z osobami, które je zatrudniają. Pracodawcom, podobnie jak tym sprzed stu lat, trudno było zrozumieć, że ktoś, kto jest tak bardzo potrzebny, potrzebuje czasu dla siebie.

O służących, opiekunkach, gosposiach, sprzątaczkach, niewidocznych kobietach działających na zapleczu, opowiadać będziemy od 26 maja na wystawie „POWERBANK / siła kobiet”

Znajdziecie na niej m.in. widoczny na zdjęciu medalik, należący do Marii Zamysłowskiej, jednej z członkiń Stowarzyszenia Katolickiej Służby Żeńskiej im. Św. Zyty w Krakowie, symbol najliczniejszej organizacji polskich służących (w 1898 roku, pierwszym roku działalności Stowarzyszenia, zapisało się do niego tysiąc siedemdziesiąt kobiet).