T T

Mów mi Isza. Żeńszczyzna: żydowsko-polskie dziedzictwo kobiet

Treść

Zapraszamy do zapoznania się z projektem Fundacji Arts, który objęliśmy swoim patronatem. "Mów mi Isza" to inicjatywa stworzona po to, by oddać głos bohaterkom dnia codziennego: Żydówkom oraz Polkom działającym w okresie okupacji (i nie tylko) na terenach Wiśniowej, Dobczyc i Myślenic – sąsiadujących ze sobą miejscowości na południu Polski.

Zwyczajne mieszkanki w nadzwyczajnych okolicznościach oraz nieprzeciętne kobiety w przeciętnych sytuacjach stały się inspiracją projektu. Wychodząc od pytań o rodzinne opowieści, projekt zachęcać ma obecnych mieszkańców do eksplorowania HERstorii ich przodkiń, które przeplatają się z HERstoriami Żydówek. Podążając za punktami wspólnymi nieobarczonymi uprzedzeniami, odkrywać będzie nieznane, lecz istotne historie żydowskiej części społeczeństwa. Dzięki temu zachowane zostanie dziedzictwo wiśniowskich, dobczyckich i myślenickich Żydówek i powstanie archiwum polsko - żydowskiego dziedzictwa kobiet.

Serdecznie zapraszamy do śledzenia kolejnych działań w ramach projektu oraz zapoznania się z archiwum. Zbiory archiwalne dostępne są pod adresem: https://zbioryspoleczne.pl/archiwa/PL_1083


Projekt Fundacji ARTS