T T
Budynek Muzeum Dywanów w Baku.
Narodowe Muzeum Dywanów, fot. Anna Szelingowska

MEK na konferencji "Intercultural Dialogue and Ethnic Identity" w Baku

Treść

W dniach 5-6 maja Muzeum Etnograficzne w Krakowie uczestniczy w międzynarodowej konferencji „Dialog międzykulturowy i tożsamość etniczna”, która odbywa się w Baku w Azerbejdżanie.

Podczas konferencji Anna Szelingowska (Dział Kultur Pozaeuropejskich MEK) wygłosiła referat "The non- European collection of the Seweryn Udziala Ethnographic Museum in Krakow in the contex of conteporary times", którego głównym tematem były projekty realizowane przez MEK we współpracy z różnymi partnerami zewnętrznymi (m.in. Co nowego pod słońcem, Życzenia, współpraca z ambasadą Indonezji). Opowiedziała także o historii powstania naszego muzeum oraz przedstawiła przykłady jak MEK, realizując swoją misję, z etnograficzną wrażliwością przygląda się rzeczywistości.

Konferencja zorganizowana została przez Ministerstwo Kultury Republiki Azerbejdżanu i Azerbejdżańskie Narodowe Muzeum Dywanów, przy wsparciu Komisji Narodowej Republiki Azerbejdżanu ds. UNESCO oraz Baku Yunus Emre Institute.

W konferencji biorą udział dyrektorzy muzeów i badacze z Azerbejdżanu, Turcji, Gruzji, Estonii, Kazachstanu, Węgier, Uzbekistanu, Polski, Rumunii, Korei Południowej i Japonii.

Oprócz sesji naukowych, dwudniowa konferencja obejmuje również specjalny program kulturalny dla gości.