T T

Mamy tego w duckę! | PIERNIK

Treść

W nowym cyklu „Mamy tego w duckę!” przeczesujemy kolekcję Muzeum Etnograficznego w Krakowie w poszukiwaniu sedna utartych powiedzeń. Raz w miesiącu sięgamy po słowo i związany z nim przedmiot z kolekcji. Gospodarzem programu jest Artur Czesak – językoznawca i dialektolog, który krótkim materiale filmowym łączy komentarz językowy z materialnym kontekstem zbiorów MEK.

W listopadzie chrupiemy katarzynki – klasyczne toruńskie pierniki. Te, z kolekcji Muzeum mają ponad sto lat! Kilka z nich można zobaczyć w Ratuszu na placu Wolnica 1, bez konieczności kupowania biletu od 8 listopada do 5 grudnia 2023

W Toruniu tradycja wypiekania pierników sięga XIV wieku. Nadawano im różne kształty, ale najbardziej rozpoznawalnym pozostała katarzynka – sześć połączonych ze sobą kół.

Nazwa katarzynka związana jest z postacią św. Katarzyny Aleksandryjskiej, której wspomnienie przypada 25 listopada. Według tradycji właśnie w tym dniu zaczynano w Toruniu wypiek pierników bożonarodzeniowych i katarzynek.

Katarzynkami nazywano też wieczór matrymonialnych wróżb obchodzony w nocy z 24 na 25 listopada – kawalerski odpowiednik andrzejek.

A skąd wzięło się słowo „piernik”? Zapraszamy na film!