Mamy tego w duckę! | BUTY

Treść

W cyklu „Mamy tego w duckę!” przeczesujemy kolekcję Muzeum Etnograficznego w Krakowie w poszukiwaniu sedna utartych powiedzeń. Raz w miesiącu sięgamy po słowo i związany z nim przedmiot z kolekcji. Gospodarzem programu jest Artur Czesak – językoznawca i dialektolog, który w krótkim materiale filmowym łączy komentarz językowy z materialnym kontekstem zbiorów MEK.

Co wybraliśmy w lutym? Dobre buty!

Słowo „luty” znaczyło dawniej w Polsce „srogi, mroźny, ostry”. I właśnie to skojarzenie z najbardziej dojmującym momentem zimy zaważyło na polskiej nazwie drugiego miesiąca roku. Przechowały je również różne warianty przysłowia, które przypomina o potrzebie zabezpieczenia stóp przed mrozem i lodem: „Idzie luty, podkuj buty”, „Idzie luty – obuj dobre buty” albo „Spyta cię luty, czy masz dobre buty”.

Podpowiedzi mogą dostarczyć przykłady obuwia z kolekcji Muzeum. Wybrane dwie pary od 9 lutego do 3 marca 2024 można oglądać w Ratuszu na placu Wolnica 1, bez konieczności kupowania biletu. Obie zostały sprowadzone do Krakowa w II połowie XX wieku z regionów górskich – z Podhala i z Tybetu (te wykonane zostały dla panny młodej). Różnice między nimi widać na pierwszy rzut oka. Zachęcamy, by uważnie im się przyjrzeć i poszukać istotnych podobieństw.

Zatem, buty dobre na zimę, czyli jakie? Zapraszamy na film!