Mamy tego w duckę! | BAŃKI

Treść

W nowym cyklu „Mamy tego w duckę!” przeczesujemy kolekcję Muzeum Etnograficznego w Krakowie w poszukiwaniu sedna utartych powiedzeń. Raz w miesiącu sięgamy po słowo i związany z nim przedmiot z kolekcji. Gospodarzem programu jest Artur Czesak – językoznawca i dialektolog, który krótkim materiale filmowym łączy komentarz językowy z materialnym kontekstem zbiorów MEK.

Grudzień to czas na bańki. Tak nazywa się w Małopolsce ozdoby wieszane na choince, czy też, jak mówi się w Krakowie – na drzewku.

Od 6 grudnia 2023 do 7 stycznia 2024 kilkadziesiąt szklanych cacek ze zbiorów MEK można zobaczyć w Ratuszu na placu Wolnica 1, bez konieczności kupowania biletu. Prezentowane tu bańki przetrwały wiele świąt i kilka przeprowadzek. Zanim trafiły do muzealnej kolekcji przez prawie 50 lat zdobiły choinkę w domu Alicji Małety, etnografki i pracowniczki MEK. Podarowała ona Muzeum blisko 200 ozdób choinkowych, powstałych w drugiej połowie XX wieku oraz nagranie rozmowy ze swoją mamą Marią Korzeniowską, domową specjalistką w ozdabianiu świątecznego drzewka.

Zatem bańki, bombki, bulajki… Co jeszcze może tworzyć atmosferę świat? Zapraszamy na film!