Grafika promująca wydarzenie

Festa di Santa Lucia w Syrakuzach – wykład dr. Łukasza Sochackiego

Decyzją Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego ustanowiono, że 9 lutego będzie Ogólnopolskim Dniem Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej. Z tej okazji Zarząd Krakowskiego Oddziału PTL zaprasza w poniedziałek 10 lutego 2020 roku, o godz. 16.30, do Ratusza MEK przy pl. Wolnica 1, gdzie odczyt pt. Festa di Santa Lucia w Syrakuzach wygłosi dr Łukasz Sochacki.

„Festa di Santa Lucia” w Syrakuzach to święto ku czci św. Łucji, które obchodzone jest co roku 13 i 20 grudnia. W Syrakuzach przebiega ono szczególnie uroczyście, bowiem św. Łucja jest patronką Syrakuz. Powodów bliskiego związku między Syrakuzami a św. Łucją jest kilka, mi.in. legenda o świętej głosi, że pochodziła ona z syrakuzańskiej arystokracji; w Syrakuzach broniła chrześcijańskiej wiary; w tym mieście została pochowana po męczeńskiej śmierci. W wystąpieniu nakreślony zostanie przebieg święta, dr Sochacki zrelacjonuje także wyniki pilotażowych badań z grudnia 2019 r., a sama „Festa” posłuży jako prowokacja do przedstawienia i zastosowania konceptu „maszyny mitologicznej” włoskiego antropologa Furio Jesiego.

Łukasz Sochacki – doktor, antropolog kultury, wykładowca w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ oraz ASP w Krakowie.

Link do wydarzenia na Facebooku: www.facebook.com/events/2545816549077785
Informacja na temat Dnia Etnologii: www.ptl.info.pl/aktualnosci/315,9-lutego-Ogolnopolski-Dzien-Etnografii-Etnologii-i-Antropologii-Kulturowej.html