T T
Spódnica i bluzka na manekinie. W tle tkane, ozdobne tkaniny.

Cenne eksponaty z kolekcji MEK w William Morris Gallery w Londynie

Treść

Kilkanaście cennych obiektów z kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie oglądać można właśnie na wystawie „Young Poland: An Arts and Crafts Movement (1890 – 1918)” („Młoda Polska: Ruch Odrodzenia Sztuk i Rzemiosł, 1890-1918”) w William Morris Gallery w Londynie.

Wystawa poświęcona jest rzemiosłu artystycznemu i architekturze okresu Młodej Polski (Young Poland). Ruch rozkwitł w latach 1890-1918 w odpowiedzi na blisko sto lat zaborów.

Wystawa po raz pierwszy prezentuje ruch Młodej Polski publiczności w Wielkiej Brytanii, a także jest pierwszą na świecie wystawą prezentującą Młodą Polskę jako część międzynarodowego Ruchu Arts & Crafts (Ruch Odrodzenia Sztuk i Rzemiosł).

Jedna z części wystawy opowiada o Warsztatach Krakowskich (1913-1926) – stowarzyszeniu architektów, rzemieślników i twórców, którzy w swojej pracy dążyli do połączenia tradycyjnego rzemiosła z nowoczesnymi technikami. W grupie, która prowadziła eksperymentalne zajęcia z obróbki drewna i metalu, introligatorstwa i tkactwa, znalazły się postaci, takie jak Zofia Stryjeńska, której unikatowy styl łączył stylistykę Warsztatów Krakowskich z wpływami współczesnego Art Deco. Na wystawie zaprezentowano przykłady przedmiotów wykonanych podczas tych zajęć, m.in. pochodzące z Muzeum Etnograficznego w Krakowie zabawki zaprojektowane w 1918 roku przez Stryjeńską w formie zwierząt i postaci z polskiego folkloru – m.in. Smoka Wawelskiego, Pana Twardowskiego, Lajkonika, indyka, gęś, dzięcioła.

Grupa eksperymentowała również z tekstyliami, w szczególności przy użyciu batiku, techniki farbowania przy użyciu wosku, która powstała w Indonezji. Na wystawie zobaczyć więc można pochodzącą z Muzeum Etnograficzną spódnicę i bluzkę damską czy poszewkę na poduszkę z motywem smoka wykonane przez Józefę Kogut.

Wystawa prezentowana będzie w William Morris Gallery do 30 stycznia 2022 roku. Więcej informacji na jej temat znaleźć można na stronie projektu: https://youngpolandartsandcrafts.org.uk/exhibition/ 
Plansza z informacją o Warsztatach Krakowskich.
Część wystawy poświęcona jest Warsztatom Krakowskim. Fot. Nicola Tree.
Schematyczna choinka z ozdobami z papieru.
Na wystawie zaprezentowano instalację składającą się z zabawek choinkowych wg projektów z kręgu Warsztatów Krakowskich wykonanych specjalnie na tę okazję przez polską artystkę i projektantkę Annę Myczkowską-Szczerską. Fot. Nicola Tree.
Lajkonik z kolekcji MEK.
W gablocie widoczna zabawka – Lajkonik wg projektu Zofii Stryjeńskiej, malowała Józefa Kogut, Warsztaty Krakowskie 1926, z kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie, Fot. Nicola Tree.
Widok wystawy i eksponatów w gablotach.
Fot. Nicola Tree.
Widok wystawy i eksponatów w gablotach.
Fot. Nicola Tree.
Spódnica i bluzka na manekinie.
Spódnica i bluzka Józefa Kogut, 1927 r., Warsztaty Krakowskie, z kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie:, Fot. Nicola Tree.
Spódnica i bluzka na manekinie.
Fot. Nicola Tree.
Spódnica i bluzka na manekinie.
Fot. Nicola Tree.
Widok wystawy i eksponatów w gablotach.
W gablocie na dole widoczny m.in. Smok Wawelski projektu Zofii Stryjeńskiej, 1918, z kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie, Fot. Nicola Tree.