PL EN
Ustawienia prywatności
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Aby uzyskać więcej informacji i spersonalizować swoje preferencje, kliknij „Ustawienia”. W każdej chwili możesz zmienić swoje preferencje, a także cofnąć zgodę na używanie plików cookie 
na poniższej stronie.
Polityka prywatności
*Z wyjątkiem niezbędnych
T T
Grafika dekoracyjna.

Call me Isza. Żeńszczyzna: Żydowsko-polskie dziedzictwo kobiet | Spotkanie przy Bożnicy w Wiśniowej

Treść

W imieniu Fundacji Sztuki, Przygody i Przyjemności ARTS, Partnera projektu Komitetu Pamięci „Mykwa” oraz EVZ Foundation z Berlina (grantodawcy), mamy przyjemność zaprosić Państwa na happening w związku z realizacją projektu “Call me Isza. Żeńszczyzna: żydowsko-polskie dziedzictwo kobiet”, w dniu 24 sierpnia 2023 roku, o godz. 11:00 przy Bożnicy w Wiśniowej. Z kolei w ten sam dzień, o godz. 12:30 zapraszamy do Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Wiśniowej, na spotkanie poprzedzone krótką prelekcją, dotyczącą wiśniowskiej społeczności żydowskiej w  szczególności wiśniowskich Żydówek i ich historii, z bożnicą w tle. W spotkaniu uczestniczyć będą potomkinie i potomkowie wiśniowskiej społeczności żydowskiej. 

W sierpniu tego roku w ramach działań projektowych oraz projektów realizowanych przez naszego partnera Komitetu Pamięci „Mykwa”,  przez kilka dni na terenie powiatu myślenickiego będą goszczeni i przyjmowani potomkowie wiśniowskich i dobczyckich Żydów. Jednym z ważniejszych dla nich miejsc jest właśnie bożnica. Mając świadomość, że ludność Polską i Żydów dzieliła niewidzialna granica a światy te były zupełnie od siebie różne to jednak setki lat sąsiedztwa ze sobą spowodowały, że ta granica była przekraczalna. Co było terenem styczności, który umożliwiał wzajemne oddziaływanie? Codzienne życie. Jeśli znacie Państwo jakieś „codzienne” historie, podzielcie się nimi z nami, już 24 sierpnia w Wiśniowej lub kontaktując się z nami poprzez maila fundacja@arts-fun.pl!

Już dziś zapraszamy na stronę projektu  Żeńszczyzna – spadkobiercy_czynie społeczno–kulturowego genu (arts-fun.pl) znajdziecie Państwo na niej wśród bieżących aktualności pierwsze HERstorie dobczyckich Żydówek z Dobczyc - jak historia Miny Thaler - znanej w całej okolicy ze swoich umiejętności kulinarnych kucharce i równocześnie miłośniczce literatury – Mina Thaler i jej matka znajdowały czas na czytanie książek po polsku, po niemiecku i w jidysz - więcej znajdziecie Państwo na stronie Aktualności – Żeńszczyzna (arts-fun.pl) oraz w naszych archiwach na zbiorachspołecznych.pl Fundacja Sztuki, Przygody i Przyjemności ARTS – strona archiwum (zbioryspoleczne.pl)


Informacje dotyczące zbiorów dobczyckich Żydówek, pozyskaliśmy dzięki pracy badawczej Elżbiety Polończyk – Moskal - mieszkance  Dobczyc, autorce książki ,.Świece zgasiła wojna. Historia społeczności żydowskiej w Dobczycach'' zapraszamy do zapoznania się z jej postacią i publikacją Elżbieta Polończyk-Moskal – Małopolskie Targi Książki (arts-fun.pl), Liderki Dialogu Forum Dialogu - Liderzy Dialogu, założycielce Komitetu Pamięci ,, Mykwa'' w Dobczycach oraz czlonkini  Spolecznego Komitetu Opieki nad Zabytkami Dobczyc.  Prowadzi stronę na fb, poświęconą dobczyckim Żydom Facebook.

Projekt „Call me Isza. Żeńszczyzna – żydowsko-polskie dziedzictwo kobiet” to inicjatywa realizowana przez Fundację Sztuki, Przygody i Przyjemności ARTS we współpracy ze Stowarzyszeniem Komitet Pamięci „Mykwa” , dzięki dofinansowaniu EVZ Foundation z Berlina.

Patronat Honorowy: Marszałe Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych, Burmistrz Miasta i gminy Myślenice Jarosław Szlachetka; Patronat: Centrum Archiwistyki Społecznej, Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Narodowy Instytut Dziedzictwa, Stowarzyszenie Dialog Społeczny  
Patronat Medialny: Gazeta Krakowska, Gazeta Dziennik Polski, Gazeta Myślenickiej oraz TVP3 Kraków.