Zdjęcie budynku ratusza. W lewym dolnym rogu granatowy trójkąt na którym znajduje się napis: 0d 7 maja muzeum otwarte.

7 maja MEK otwarte po przerwie

Treść

7 maja (piątek) Muzeum Etnograficzne w Krakowie zostało ponownie otwarte dla Zwiedzających. Przed wizytą prosimy o zapoznanie się z zaleceniami dotyczącymi zwiedzania.

RATUSZ, PLAC WOLNICA 1

Zapraszamy do odwiedzenia stałej ekspozycji w Ratuszu, a w szczególności zupełnie nowej jej części – wystawy pn. „Kogo stać?”.

Wystawa „Kogo stać?” to zaledwie dwa pomieszczenia, w których znalazło się miejsce dla czterdziestu kilku przedmiotów ze zbiorów Muzeum. Każdy z nich związany jest z życiem konkretnych ludzi: twórców, użytkowników, dawnych właścicieli.

ZALECENIA DOTYCZĄCE ZWIEDZANIA WYSTAWY STAŁEJ
  • Wystawa stała jest czynna od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00–19.00.
  • Na wystawie stałej może jednocześnie przebywać do 30 osób, tak by mogli Państwo przemieszczać się bezpiecznie z zachowaniem dystansu społecznego.
  • Muzeum pozostaje niedostępne dla grup, do odwołania. Nie organizujemy również zwiedzania ekspozycji z przewodnikiem.
  • Na miejscu prosimy o zachowanie bezpiecznej odległości 2 metrów od drugiej osoby (zasada ta nie dotyczy rodziców z dziećmi do 13. roku życia, osób wspólnie mieszkających lub gospodarujących, osób niepełnosprawnych, niemogących się samodzielnie poruszać, osób z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunów).
  • Ze względów bezpieczeństwa prosimy o pozostawianie odzieży wierzchniej w szatni w odległości trzech wieszaków od siebie. Możecie również Państwo korzystać z osobistych, zamykanych szafek.
  • Podczas Państwa obecności w Muzeum prosimy o zakrywanie ust i nosa przy pomocy maseczki oraz dezynfekcję rąk. Na miejscu są dostępne płyn do dezynfekcji oraz – dla chętnych – jednorazowe rękawiczki.

DOM ESTERKI, KRAKOWSKA 46

W Domu Esterki prezentujemy wystawę pn. „Syberia. Głosy z Północy”.

Na wystawie można zobaczyć to, co przywieźli z Syberii ludzie powracający z zesłania, będącego karą za udział w powstaniu styczniowym, jak też ci, którzy wyjechali w tamte strony dobrowolnie, by przeżyć przygodę i zdobyć bogactwa. Zobaczymy przywiezione z Północy futrzane ubrania, postaci morskich myśliwych siedzących w maleńkich kajakach, arkan do kierowania stadem reniferów, inuickie amulety, ślubny strój kobiecy będący także ubiorem szamanki. Ktoś zaśpiewa o nienieckiej dziewczynie.
Wystawa bazuje na wynikach współczesnych badań terenowych na Syberii prowadzonych przez MEK w latach 2016–2019.

ZALECENIA DOTYCZĄCE ZWIEDZANIA WYSTAWY „SYBERIA. GŁOSY Z PÓŁNOCY”
  • Wystawa jest czynna od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00–19.00.
  • Na terenie wystawy może przebywać równocześnie 10 osób, tak by mogli Państwo przemieszczać się bezpiecznie z zachowaniem dystansu społecznego. W związku z tym pracownicy obsługi gości mogą prosić kolejnych z Państwa o poczekanie na swoją kolej na wejście na wystawę.
  • Prosimy o zasłanianie ust i nosa przy pomocy maseczki przez cały czas przebywania w muzeum. Po wejściu do budynku prosimy o dezynfekcję dłoni przy użyciu zapewnionych przez nas płynów do dezynfekcji. Płyny czekają na Państwa przy kasach i w szatni.
  • Na wystawę Syberia. Głosy z Północy można wejść po zakupie biletu łączonego w cenie wejścia na ekspozycję stałą (8 PLN ulgowy / 15 PLN normalny). Bilet pozwoli Państwu na obejrzenie zarówno wystawy syberyjskiej, jak i ekspozycji stałej. Bilety, choć łączone, nie muszą zostać wykorzystane jednego dnia. Mogą Państwo wrócić do nas w dowolny dzień trwania wystawy, do końca 2021 roku.
  • W przypadku zakupu biletów zachęcamy do korzystania z transakcji bezgotówkowych.
  • Prosimy o zachowanie odległości minimum 2 metrów od innych osób i bezpieczny dystans od innych zwiedzających podczas całej wizyty w budynku. Obowiązek ten nie dotyczy: rodziców z dziećmi do 13. roku życia, osób wspólnie mieszkających lub gospodarujących, osób niepełnosprawnych, niemogących się samodzielnie poruszać, osób z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunów.
  • W miarę możliwości prosimy o unikanie dotykania powierzchni wspólnych jak poręcze, ściany, szyby i inne elementy konstrukcyjne.
  • Prosimy o niespożywanie pokarmów i napojów w budynku muzeum.
  • Ze względów bezpieczeństwa prosimy o pozostawianie odzieży wierzchniej w szatni w odległości trzech wieszaków od siebie.

Liczymy na Państwa zrozumienie i odpowiedzialność. Równocześnie, w trosce o Państwa zdrowie, jak i zdrowie naszego zespołu, odradzamy wizytę w muzeum tym z Państwa, którzy mają objawy infekcji oraz podwyższoną temperaturę ciała.