T T
zdjęcie
Stanisław Baj, Rzeka Bug, 2016, olej na płótnie, 110 X 170 cm

Obojętnie, gdzie to jest na świecie

Stanisław Baj, malarz

Dom Esterki, Krakowska 46  

Na początku była rzeka. Żywiołowa. Taka, co daje życie, ale i odbiera. Graniczna. Z głębią czarniejszą, niż mrok. A może jednak człowiek? Tysiące razy widziane i portretowane twarze: sąsiadów, matki, przyjaciół, przygodnie spotkanych ludzi. Ludzkie opowieści. Samotność. Chociaż pierwsze było raczej źródło, bijące właśnie tu – różne kolory wody, nieba i ziemi, brzmienie tutejszych głosów, bezkompromisowość postaw. Wreszcie przekonanie, że niczego i nikogo nie można naprawdę poznać, także samego siebie. I radość w krótkich chwilach zbliżenia się do tajemnicy.

Zapraszamy na wystawę oraz spotkania, spacery, warsztaty i seanse w letnim kinie. Będziemy rozmawiać o życiu na pograniczu, o ustanawianiu własnego centrum świata, o przyrodzie, o muzyce, literaturze, o sztuce, o zmroku… W programie propozycje dla dorosłych i dla dzieci. Szczegóły wkrótce.

Stanisław Baj urodził się w 1953 roku we wsi Dołhobrody. Prowadzi Dyplomującą Pracownię Malarstwa na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Mieszka w Warszawie i w Dołhobrodach nad Bugiem. Tworzy ekspresyjne portrety i hipnotyzujące pejzaże, które od lat maluje nad brzegiem tej samej rzeki – bo lubi niespodzianki.