Zdjęcie rzeźby

Kto to wie(ś) – gra z tradycją, gra z wyobraźnią

Wystawa zainaugurowana 15 czerwca na terenie Szpitala im. dra Babińskiego w Krakowie nawiązuje do działalności Stowarzyszenia Warsztaty Krakowskie (1913–26), którego członkowie, artyści-projektanci, łączyli fascynację kulturą tradycyjną z szacunkiem dla rzemiosła i wiarą, że każdy człowiek nosi w sobie poczucie piękna. Nie próbowali kopiować folkloru, ale przetwarzali według własnych upodobań wywiedzione z niego motywy, formy, pomysły technicznych rozwiązań. Projektowali i wytwarzali przedmioty użyteczne i piękne, do zdobienia których często zatrudniali dzieci i młodzież. Zakładali bowiem, że kluczem do uzyskania wyjątkowych, niepowtarzalnych ornamentów jest… brak wykształcenia plastycznego, czyli nieskrępowana edukacją wyobraźnia. Prezentowana aranżacja czerpie wprost z dorobku Warsztatów i podejmuje ich twórczy eksperyment. Nie ukrywa fascynacji wiejską kulturą tradycyjną, jednak swoją moc czerpie nie tyle z kanonu, co z jego autorskiej interpretacji i z wyobraźni. Można się tu przechadzać, można przysiąść, pobawić się – swobodnie spędzić czas i poszukać czegoś dla siebie. Na instalacjach pojawiają się także wizerunki dawnych mieszkańców Małopolski zaczerpnięte z kolekcji fotografii krakowskiego Muzeum Etnograficznego.

Notka o autorze:

Olaf Cirut (1974) – malarz, projektant, absolwent Wydziału Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Współzałożyciel i w latach 2001–2010 dyrektor artystyczny „Grafii. Czasopisma o kulturze wizualnej”. Od roku 2002 związany ze Stowarzyszeniem Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie. Twórca luminescencyjnego muralu w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku, muralu z farbami przy rondzie Mogilskim w Krakowie, muralu ARE YOU READY w Krakowie, muralu Pole Dance w ramach wystawy transgrafia oraz kilkudziesięciu innych wielkoformatowych realizacji malarskich. Współpracownik Muzeum Etnograficznego w Krakowie (MEK). Projektant wystaw Od-nowa w ramach ekspozycji stałej MEK, Rzecz małopolska – park doświadczeń kulturowych (Kraków, Tarnów, Bruksela, Warszawa), Polski etnodizajn w Paryżu (Paryż), Nieposkromiona potrzeba frajdy w ramach Międzynarodowego Biennale Designu w Saint-Étienne oraz Izba przyjęć rzeczy biednych. Re_KOLEKCJE z Kantora w Muzeum Etnograficznym w Krakowie. Autor koncepcji artystycznej Skweru Konika Zwierzynieckiego w Krakowie, Dzikich Plant – niekonwencjonalnego placu zabaw na krakowskich Plantach oraz placu zabaw w parku Decjusza w Krakowie.