Wystawy czasowe

Bieżące

15.06.2019 – 31.10.2019

Kto to wie(ś) – gra z tradycją, gra z wyobraźnią

Wystawa wywiedziona została ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie, w duchu współdziałania z artystami i rzemieślnikami. Dawne świadectwa życia ludzi potraktowano jako inspirację do myślenia o współczesności i zmiany świata wokół siebie. Teren przyszpitalny zagospodarowany został instalacjami czerpiącymi z dorobku Warsztatów Krakowskich dowodząc, że fascynacja wiejską kulturą tradycyjną nie musi oznaczać kopiowania, lecz jej mądre przetwarzanie dla pożytku wspólnego. Wystawa potrwa do końca października 2019.

Praca Kazimierza Manna
15.06.2019 – 28.07.2019

Kazimierz Mann, sztuka to sztuka

Malarz, grafik, projektant. Urodził się we Lwowie w 1910 roku. Przed II wojną światową kierował atelier grafiki Polskiej Agencji Telegraficznej. Po wojnie zajął się grafiką użytkową. Tworzył ilustracje, plakaty, karty pocztowe, wykonywał polichromie, projektował mozaiki. Kameralną wystawę Kazimierz Mann, sztuka to sztuka tworzą prace dotychczas nieeksponowane publicznie. Pokazujemy je z radością, przekonani, że artysta, choć próżno go szukać w dwudziestowiecznych kolekcjach sztuki, miał wpływ na wrażliwość wizualną i wyobraźnię kilku pokoleń powojennej Polski.

Zapowiedzi

19.07.2019 – 18.08.2019

Zagadka Sfinksa

Krzysztof Mężyk to artysta, który angażuje się w pomoc osobom z niepełnosprawnością wzroku dzieląc się wartością płynącą z doświadczenia twórczego. Na wystawie zaprezentowany zostanie efekt trwających dwa miesiące warsztatów, w ramach których przeprowadzono uczestników przez proces powstawania wspólnej pracy malarskiej.

Archiwum

Zdjęcie Joanna Helander, Bliźniaczki z Krakowa, Szwecja, lata 80. 24.05.2019 – 23.06.2019

Joanna Helander, Baby patrzą. Fotografie 1976–2012

Motywem przewodnim twórczości Joanny Helander jest świat widziany z perspektywy kobiet. Bliższych i dalszych sąsiadek, tych zza ściany oraz tych, które zamieszkują przyległe klatki kliszy fotograficznej, nic o sobie nie wiedząc.

Trwanie, grafika autorstwa Moniki Nęckiej 09.04.2019 – 19.05.2019

TRWA_NIE | artystyczny eksperyment

TRWA_NIE to eksperyment stworzony przez młodych twórców, którzy poddali osobistej eksploracji etnograficzne zbiory, poszukując w nich szczególnie rezonujących obszarów i tematów. Prace powstałe w projekcie TRWA_NIE ukazują muzeum jako medium, które zderza przeszłość z przyszłością, daje szansę dyskusji, polemiki i autorskiego komentarza.

Fragment pracy Władysława Chajca. Fot. Wojciech Wilczyk 01.12.2018 – 31.03.2019

Widok zza bliska. Inne obrazy Zagłady

Wystawa Widok zza bliska. Inne obrazy Zagłady prezentuje prace artystów, pochodzące z polskich i niemieckich publicznych kolekcji etnograficznych oraz zbiorów prywatnych.

Są to dzieła, które opowiadają o wojnie, widzianej z bardzo bliskiej perspektywy. Część z nich celowo lub przypadkiem ujęła Zagładę, pokazując ją jako tragedię Żydów, martyrologię Polaków lub uniwersalny dramat ludzkości.

zdjęcie 21.09.2018 – 31.10.2018

KTO TO WIE(Ś) – wystawy plenerowe

Dwie plenerowe wystawy przygotowane przez Muzeum Etnograficzne w Krakowie to propozycja spojrzenia na polską wieś i jej (nasze wspólne?) dziedzictwo na nowo, bez uprzedzeń. Wpisują się w przedsięwzięcie Województwa Małopolskiego pn. „Niezwykła Małopolska Wieś”.