Zdjęcie z wystawy czasowej Widok zza bliska. Inne obrazy Zagłady

Widok zza bliska. Inne obrazy Zagłady | Oprowadzanie kuratorskie

W niedzielę 24 marca zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej Widok zza bliska. Inne obrazy Zagłady. Oprowadzanie poprowadzi Magdalena Zych.

Wystawa Widok zza bliska. Inne obrazy Zagłady przybliża prace artystów, pochodzące z polskich i niemieckich publicznych kolekcji etnograficznych oraz zbiorów prywatnych.

Są to dzieła, które opowiadają o wojnie, widzianej z bardzo bliskiej perspektywy. Część z nich celowo lub przypadkiem ujęła Zagładę, pokazując ją jako tragedię Żydów, martyrologię Polaków lub uniwersalny dramat ludzkości. Widzimy je jako skomplikowane obiekty złożone z różnych impulsów; ich twórcami są artyści, ale także kolekcjonerzy, etnografowie, kustosze i kuratorzy, ideolodzy…

Wystawa mierzy się z wieloma pytaniami: w jakich okolicznościach prace te powstawały? Kto je wykonywał? Z jakim nastawieniem? Kto kupował, zamawiał i zbierał takie sceny? Czy były pokazywane? Jakiej publiczności?

Co w ogóle przedstawiają? Jak na nie patrzeć?

Czy przechowały spojrzenie na śmierć?

I kim my sami jesteśmy, kim stajemy się, skonfrontowani z tym, co przedstawiają?

Informacje szczegółowe:
Kuratorzy wystawy: Erica Lehrer, Roma Sendyka, Wojciech Wilczyk, Magdalena Zych

Oprowadzanie kuratorskie jest bezpłatne.

Termin: niedziela, 24 marca, g. 12.00

Miejsce: Dom Esterki, ul. Krakowska 46

Nie poleca się zwiedzania wystawy przez dzieci do lat czternastu.