Sławomir Kosiniak, malowanka bez tytułu

Widok zza bliska. Inne obrazy Zagłady | Oprowadzanie kuratorskie

W najbliższą niedzielę, 2 grudnia zapraszamy na pierwsze z planowanych oprowadzań kuratorskich po nowej wystawie czasowej Widok zza bliska. Inne obrazy Zagłady.

Wystawa Widok zza bliska. Inne obrazy Zagłady przybliża prace artystów, pochodzące z polskich i niemieckich publicznych kolekcji etnograficznych oraz zbiorów prywatnych.

Są to dzieła, które opowiadają o wojnie, widzianej z bardzo bliskiej perspektywy. Część z nich celowo lub przypadkiem ujęła Zagładę, pokazując ją jako tragedię Żydów, martyrologię Polaków lub uniwersalny dramat ludzkości. Widzimy je jako skomplikowane obiekty złożone z różnych impulsów; ich twórcami są artyści, ale także kolekcjonerzy, etnografowie, kustosze i kuratorzy, ideolodzy…

Wystawa mierzy się z wieloma pytaniami: w jakich okolicznościach prace te powstawały? Kto je wykonywał? Z jakim nastawieniem? Kto kupował, zamawiał i zbierał takie sceny? Czy były pokazywane? Jakiej publiczności?

Co w ogóle przedstawiają? Jak na nie patrzeć?

Czy przechowały spojrzenie na śmierć?

I kim my sami jesteśmy, kim stajemy się, skonfrontowani z tym, co przedstawiają?

• Informacje szczegółowe:

Kuratorzy wystawy: Erica Lehrer, Roma Sendyka, Wojciech Wilczyk, Magdalena Zych

Oprowadzanie kuratorskie jest bezpłatne.

Termin:
2 grudnia, g. 12.00

Miejsce: Dom Esterki, ul. Krakowska 46

Ceny biletów: normalny 9 zł, ulgowy 6 zł (niedziela bezpłatna).

Wystawa czynna od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00 – 19.00

Nie poleca się zwiedzania wystawy przez dzieci do lat czternastu.