Weekend Seniora w MEK

W pierwszy weekend jesieni – 29 i 30 września – zachęcamy Seniorów do zwiedzania wystaw stałej i czasowej w Muzeum Etnograficznym w Krakowie.

Na dobry początek zapraszamy do kazimierskiego ratusza (pl. Wolnica 1), gdzie jest prezentowana jedna z najstarszych i największych kolekcji etnograficznych w Polsce. Wystawa stała przedstawia różne aspekty minionego świata wsi: tradycyjne wiejskie budownictwo, wnętrza mieszalne, galerię polskich strojów ludowych, zabytki folkloru, rzemiosła i sztuki oraz archiwalne fotografie.

Blisko osiemdziesiąt tysięcy eksponatów zgromadzonych na wystawie to osiemdziesiąt tysięcy opowieści o codziennym życiu rolnika i pasterza, a także o zdarzeniach uroczystych, związanych z religią, tradycyjnymi obrzędami i magią. Warto je poznać!

Wystawa stała
Ratusz, pl. Wolnica 1, godz. 10.00–19.00

Uwadze gości polecamy wystawę czasową, Obojętnie, gdzie to jest na świecie, którą prezentujemy nieopodal kazimierskiego ratusza, przy ul. Krakowskiej 46. Wystawa prezentuje kilkadziesiąt obrazów, szkiców i grafik Stanisława Baja. Prowadzą po niej komentarze artysty – fragmenty rozmów nagrywanych w Krakowie, Warszawie, Dołhobrodach. Baj opowiada o życiu, o przyjaźni, o samotności, o źródłach, o świetle, o zmroku, o tajemnicy, o czekaniu na to, co nieuchronne, i na to, co niespodziewane. O pokrewieństwie różnych dziedzin sztuki i o twórcach, z którymi łączy go postawa wobec świata – uważność.

Wystawa czasowa
ul. Krakowska 46, godz. 10.00-19.00

Bezpłatny wstęp będzie w tych dniach obowiązywał dla osób powyżej 60 roku.

Projekt Kultura 60+ realizowany jest po raz 6. z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem akcji jest wzmożenie aktywności seniorów, szczególnie w sferze kultury i sztuki.