T T
Zdjęcie archiwalne ze zbiorów MEK.

Śmierć w perspektywie tradycji i psychologii

Preludium do weekendowych warsztatów polskich pieśni pogrzebowych  z cyklu Rozśpiew będzie otwarty wykład, którego uczestnicy zapoznają się pojmowaniem śmierci i umierania w tradycji ludowej. Będzie to podróż od zwiastunów śmierci, przez zwyczaje wykonywane podczas pogrzebu, aż po klasyfikację i rozumienie pieśni pogrzebowych.

W trakcie wykładu prześledzimy także, co na temat umierania mówi współczesna psychologia. Jak można rozumieć lęk tanatyczny i jak sobie z nim radzić? Jakie postawy wobec śmierci i umierania można zdefiniować? Spróbujemy też poszukać odpowiedzi na pytanie czy tabu śmierci jest mitem.

Obie perspektywy scali osoba prowadząca wykład, która na co dzień pracuje „przy śmierci”– z osobami będącymi w ryzyku samobójczym i przeżywającymi żałobę oraz jako śpiewak pogrzebowy.

Wykład poprowadzi Paweł Grochocki – psycholog, psychotanatolog i śpiewoterapeuta, nauczyciel śpiewu i śpiewak pogrzebowy. Zajmuje się śpiewem i folklorem religijnym, obrzędami i pieśniami pogrzebowymi. Uczy się od wiejskich śpiewaków, prowadzi badania terenowe i warsztaty śpiewu. Uczeń śpiewaka pogrzebowego Jana Wnuka ze Zdziłowic i Genowefy Lenarcik ze Słotwin. Prowadzi dwie grupy śpiewające tradycyjny repertuar pogrzebowy, Lubelski oraz Krakowski Komitet Pożegnalny. Śpiewa w Zespole Śpiewaczym Ewy Grochowskiej. W 2015 roku w ramach stypendium MKiDN realizował projekt „Już idę do grobu – tradycyjne pieśni pogrzebowe”.
 
Wykład jest ogólnodostępny, zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Zachęcamy zwłaszcza uczestników weekendowego Rozśpiewu do udziału w wykładzie – omówione podczas wykładu zagadnienia będą potrzebne do zrozumienia kontekstu tematyki warsztatów i nie będą już podczas samych warsztatów powtarzane.

Wykład odbędzie się w piątek, 19 października, g. 18.00 -20.00. Wstęp wolny.

Uwaga: w związku z dużym zainteresowaniem wykładem informujemy, że ilość miejsc jest ograniczona. Prosimy o wcześniejsze przybycie w celu zajęcia miejsc siedzących.