T T
zdjęcie

Przed_się_wzięcie – odsłona jesienna

16 listopada o godzinie 18.00 zapraszamy na plac Wolnica, a dokładniej – na placyk przed wejściem do kazimierskiego Ratusza. Pokażemy Wam, jak kolejny raz zadziałaliśmy w przestrzeni miejskiej. Odsłonimy efekty pracy społecznościowego zespołu koncepcyjno-projektowego, który postanowił zmienić na lepsze małą wspólną przestrzeń w mieście. 

 

Skąd pomysł?
Gdy jesienią 2016 roku placyk przed MEK zyskał nowe drzewo – młodego platana, postanowiliśmy zająć się jego bezpośrednim sąsiedztwem i stworzyć wokół przestrzeń sprzyjającą wszystkim użytkownikom. Zaprosiliśmy do współpracy artystów, projektantów i rzemieślników. Wysłuchaliśmy głosów mieszkańców dzielnicy Kazimierz. Pomyśleliśmy o turystach odwiedzających Kraków. Inspiracji do pracy poszukaliśmy w etnograficznej kolekcji. W końcu wyznaczyliśmy sobie jasny cel: placyk przed MEK ma być ładny, użyteczny i ma stanowić wyraźny sygnał/zaproszenie wysyłane przez Muzeum do wszystkich tych, którzy będą w jego pobliżu. Ma zachęcać do odpoczynku, refleksji nad odpowiedzialnością za wspólną przestrzeń, w końcu – do wizyty w kazimierskim Ratuszu, gdzie dawne świadectwa życia ludzi mogą być punktem wyjścia do myślenia o współczesności i zmianach świata wokół nas.

 

Od pomysłu do realizacji
Prace nad aranżacją przestrzeni przed Ratuszem podzieliliśmy na dwa etapy. Latem 2018 roku oddaliśmy do Waszej dyspozycji wyraziste, organiczne, wieloosobowe ławeczki na niby-nóżkach. W piątek, 16 października, na placyku zobaczycie… brykające stołeczki, ścieżkę-przebieżkę, wyspy mikrozieleni, mobile i kolorową malaturę pokrywającą płyty chodnikowe. Mamy nadzieję, że te nazwy brzmią intrygująco? Jeśli zatem zastanawiacie się, jak bujają się i kołyszą stołeczki, dokąd biegnie ścieżka-przebieżka, jakie dźwięki wydają mobile i co „zmalowaliśmy” na chodniku, rezerwujcie czas 16 listopada o godzinie 18.00 (nie martwcie się, że będzie już ciemno, instalacje będą dobrze oświetlone). Nie możemy się doczekać chwili, gdy odkryjecie nasze/Wasze przed_się_wzięcie! I chętnie podczas spotkania Wam o nim opowiemy. 

 

Przed_się_wzięcie – odsłona jesienna
Symboliczne otwarcie nowej aranżacji placyku przed kazimierskim Ratuszem.

16 listopada, godz. 18.00
plac Wolnica 1
/przed wejściem do Muzeum Etnograficznego w Krakowie/
– wstęp wolny –

________________
W pracach koncepcyjnych brali udział: Katarzyna Piszczkiewicz, Olaf Cirut, Tomasz Barnak, Agata Kliszcz, Joanna Guzik, Magdalena Gallos, Marta Baron, Zuzanna Surma, Krystyna Kania, Agnieszka Michalska, Katarzyna Skąpska.
W skład zespołu projektowego weszli: Katarzyna Piszczkiewicz, Olaf Cirut, Tomasz Barnak, Agata Kliszcz, Joanna Guzik, Zuzanna Surma.
________________

Przed_się_wzięcie – odsłona jesienna jest wydarzeniem organizowanym w ramach Festiwalu Sztuka do rzeczy – design w Krakowie. Projekt zrealizowano przy udziale finansowym Gminy Miejskiej Kraków i we współpracy z Radą Dzielnicy Pierwszej Miasta Krakowa.

 

zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie