T T
Zdjęcie z wystawy czasowej

Oprowadzania kuratorskie po wystawie czasowej

Na początku była rzeka. Żywiołowa. Taka, co daje życie, ale i odbiera. Graniczna. Z głębią czarniejszą, niż mrok. A może jednak człowiek? Tysiące razy widziane i portretowane twarze: sąsiadów, matki, przyjaciół, przygodnie spotkanych ludzi. Ludzkie opowieści. Samotność. Chociaż pierwsze było raczej źródło, bijące właśnie tu – różne kolory wody, nieba i ziemi, brzmienie tutejszych głosów, bezkompromisowość postaw. Wreszcie przekonanie, że niczego i nikogo nie można naprawdę poznać, także samego siebie. I radość w krótkich chwilach zbliżenia się do tajemnicy.

Wystawa prezentuje kilkadziesiąt obrazów, szkiców i grafik Stanisława Baja, ale przede wszystkim jest okazją do spotkania z samym Autorem. W przestrzeni wystawy dziełom sztuki towarzyszą komentarze artysty. Nie wszystkie wprost odnoszą się do jego twórczości. Baj opowiada o życiu, o przyjaźni, o samotności, o źródłach, o świetle, o zmroku, o tajemnicy, o czekaniu na to, co nieuchronne, i na to, co niespodziewane.

Stanisław Baj urodził się w 1953 roku we wsi Dołhobrody. Prowadzi Dyplomującą Pracownię Malarstwa na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Mieszka w Warszawie i w Dołhobrodach nad Bugiem. Tworzy ekspresyjne portrety i hipnotyzujące pejzaże, które od lat maluje nad brzegiem tej samej rzeki – bo lubi niespodzianki.


Zapraszamy na oprowadzania kuratorskie po wystawie Obojętnie, gdzie to jest na świecie.
Zawsze w niedzielę, zawsze o godz. 12.00. Dom Esterki, Krakowska 46.

Oprowadzania odbędą się: 16 września i 21 października.

Wstęp wolny.