Obojętnie, gdzie to jest na świecie I Oprowadzanie

Przed nami ostatnie oprowadzanie kuratorskie po wystawie Obojętnie, gdzie to jest na świecie: 24 października (środa) o godzina 17.00*.

24.10.2018, godz. 17.00 / Obojętnie, gdzie to jest na świecie / Powody do sztuki

Na wystawie poświęconej twórczości Stanisława Baja, podobnie jak w pracowni artysty, można czytać książki i słuchać muzyki. Nie ma tu przypadkowych twórców, losowo wybranych utworów. Te słowa i dźwięki to źródła inspiracji malarza. Podczas ostatniego oprowadzania po wystawie porozmawiamy o przyjaźni malarza z literatami – Wiesławem Myśliwskim i Tadeuszem Nowakiem, a także o jego fascynacji kompozycjami Arvo Pärta. Wreszcie o Antonim Marciosze, artyście scenicznym z Dołhobrodów, o którym Stanisław Baj mówi: „Mój powód do sztuki”.

Wystawa Obojętnie, gdzie to jest na świecie prezentuje kilkadziesiąt obrazów, szkiców i grafik Stanisława Baja. Prowadzą po niej komentarze artysty – fragmenty rozmów nagrywanych w Krakowie, Warszawie, Dołhobrodach. Baj opowiada o życiu, o przyjaźni, o samotności, o źródłach, o świetle, o zmroku, o tajemnicy, o czekaniu na to, co nieuchronne, i na to, co niespodziewane. O pokrewieństwie różnych dziedzin sztuki i o twórcach, z którymi łączy go postawa wobec świata – uważność.

Stanisław Baj urodził się w 1953 roku we wsi Dołhobrody. Prowadzi Dyplomującą Pracownię Malarstwa na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Mieszka w Warszawie i w Dołhobrodach nad Bugiem. Tworzy ekspresyjne portrety i hipnotyzujące pejzaże, które od lat maluje nad brzegiem tej samej rzeki – bo lubi niespodzianki.

Muzeum Etnograficzne w Krakowie
ul. Krakowska 46