O Kamczatce, Ewenach i sposobach zachowania ich kultury

Spotkanie z dr Erichem Kastenem (ENG)

27 lutego o godz. 18:00 zapraszamy do Muzeum Etnograficznego, gdzie wspólnie przeniesiemy się na chwilę do mieszkających na Kamczatce Ewenów. Poprowadzi nas dr Erich Kasten, od trzydziestu lat badający kamczackie grupy etniczne. Jego Kulturstiftung Sibirien (Fundacja Kultur Syberyjskich) prowadzi działania na rzecz rozwoju i zachowania rdzennych języków m.in. właśnie eweńskiego. Antropolog opowie o tym, jak pracuje z rdzenną ludnością nad wspólnymi projektami dotyczącymi ich dziedzictwa. Nie tylko języka, ale także umiejętności nieubłaganie zamieniających się w gałąź archeologii eksperymentalnej. Innym tematem będą sposoby dokumentowania i przekazywania tradycji przerwanej lub bliskiej przerwania.

Według szacunków istnieje około 7 tysięcy języków. Każdy z nich zawiera w sobie mądrość tysiącleci rozwoju, postrzegania, komunikowania się i wrażliwości. To w język ubieramy rzeczywistość chcąc ją opowiedzieć innym i sobie. Czasami osób dzielących ze sobą mowę jest wiele, niekiedy zaledwie kilkaset, kilkadziesiąt, kilkanaście, jedna. Tak jak Marii Smith Jones, ostatnia mówiąca alaskańskim językiem Eyak. Zmarła w 2008 roku. Według szacunków co dwa tygodnie jeden z języków ginie bezpowrotnie.

Źródło: https://livingtongues.org/

Spójrzmy na mapę świata przygotowaną przez amerykańską organizację Living tonques. Institute for Endangered Languages. Czerwonym kolorem zaznaczone są na niej miejsca, gdzie znajduje się najwięcej zagrożonych języków. Bez trudu dostrzeżemy, jak wiele koloru czerwonego znajduje się w centralnej i wschodniej Syberii.

W trakcie spotkania będzie można zobaczyć dziewiętnastowieczne stroje eweńskich pasterzy reniferów. Pozyskał je na Kamczatce Benedykt Dybowski od rodziny Gawryły Czulewula, eweńskiego pasterza reniferów. Obecnie stroje te znajdują się w naszej kolekcji.

Spotkanie odbędzie się w ramach projektu reinterpretacji kolekcji syberyjskiej MEK. Więcej: www.etnomuzeum.eu/projekty-badawcze/kolekcja-syberyjska-nowe-spojrzenie

Informacje praktyczne

27 lutego, godz. 18:00

Ratusz kazimierski, plac Wolnica 1

Wstęp wolny.

UWAGA: Spotkanie odbędzie się w języku angielskim.