Nasz Heródek Lipnicki – Posiad Teatralny

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy na spektakl pt. „Nasz Heródek Lipnicki – Posiad Teatralny”, który odbędzie się 29 kwietnia o godz. 18.00 na scenie SCKM ul. Wietora 15 w Krakowie.

Jest on uwieńczeniem niezwykłej, kilkumiesięcznej pracy warsztatowej uczestników projektu „ORAWA, ORAWA, NA ORAWIE”. To fascynująca, teatralna opowieść inspirowana postacią wiejskiego „powsinogi” i jego sztuką mieszczącą się w granicach nurtu Art Brut – Karolem Wójciakiem „Heródkiem” z Lipnicy Wielkiej, zwanym „Orawskim Nikiforem”. Scenariusz przedstawienia oparty został na różnorodnym materiale tekstów: od przekazów o Karolu Wójciaku zebranym przez uczestników projektu (głównie od mieszkańców Lipnicy Wielkiej i Lipnicy Małej), ich własne przemyślenia i doświadczenia związane bezpośrednio lub pośrednio z „Heródkiem”, materiale zebranym przez inicjatorkę działania Maję Kubacką w czasie prowadzonych przez nią badań terenowych w Lipnicy Wielkiej, Krakowie, Zakopanem, ponadto bogatej literaturze, aż po materiał filmowy. W warstwie języka i obrazu nawiązuje do miejscowej tradycji jak i charakteru sztuki artysty – prymitywnej, surowej i niezafałszowanej.

Informacje praktyczne:

29 kwietnia 2018 r., godz. 18.00
Scena SCKM, ul. Wietora 15
Bilety: 15 zł (ulgowy), 20 zł (normalny)
Rezerwacja: scena.tanca.sckm@gmail.com lub tel. 12 430 50 90
Czas trwania: 1 godz. 20 min
Oprac., reż.: Maja Kubacka

Maja Kubacka – aktorka, absolwentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Stypendystka Ministra Kultury i  Dziedzictwa Narodowego 2012 w dziedzinie „Teatr”  za projekt „Nieudany krewniak”. Od lat bada postać prymitywisty rzeźbiarza Karola Wójciaka „Heródka” z Lipnicy Wielkiej na Orawie. Należy do Stowarzyszenia STOG i prowadzi działania na rzecz nobilitacji artysty.

Osoby: Aleksandra Wontorczyk, Bronisław Kowalczyk, Dominik Bodzioch, Dorota Wierzbiak-Kidoń, Emilia Kowalczyk, Eugeniusz Lichosyt, Ewa Magiera, Franciszek Kramarz, Iwona Stopiak-Wierzbiak, Jan Smoliński, Jan Świdroń, Jakub Jabłoński, Julia Wontorczyk ,Katarzyna Magiera, Karolina Kowalczyk, Kinga Magiera, Krystyna Wontorczyk, Ludwik Młynarczyk, Natalia Stopiak

Scenografia, kostiumy: Magdalena Kostrzewa-Smreczak, Marian Smreczak

Projekt dofinansowano z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura-Interwencje 2017. Dotację na projekt pozyskało Stowarzyszenie Rozwoju Orawy z Jabłonki. Projekt przebiegał we współpracy SRO z Gminnym Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej.