zdjęcie

Finisażowe oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Mapy miasta – dziedzictwa i sacrum w przestrzeni Krakowa”

18 lutego, o godz. 16.00 zapraszamy na ostatnie spotkanie na wystawie „Mapy miasta – dziedzictwa i sacrum w przestrzeni Krakowa” w Muzeum Etnograficznym. Po ekspozycji oprowadzi nas kuratorka – Anna Niedźwiedź. Wstęp wolny.

Przez ostatnie półtora roku grupa antropologów z Uniwersytetu Jagiellońskiego prowadziła intensywne badania terenowe dotyczące prze­strzeni Krakowa i wiązanych z nią wyobrażeń na temat sacrum oraz dziedzictwa. Wystawa ukazuje symboliczne i mentalne „mapy miasta”, które wyłoniły się z zebra­nych materiałów, rozmów z mieszkańcami i przybyszami odwiedzającymi Kraków.

Pomnikowego „Adasia”, świątynie różnych religii i wyznań, ulice, ale także pamiątki i przedmioty przeznaczone dla turystów oraz pielgrzymów ukazujemy jako elementy niejednorodnych wyobrażeń na temat przestrzeni miasta. Podkreślamy wielowymiarowość i polifoniczność Krakowa, różnorodność „map” i szlaków, które wiodą przez miasto i o nim opowiadają. Ta sama przestrzeń, odnosząc do religii lub pamięci wspólnotowej, dla jednych może stanowić świętość, dla innych może być po prostu atrakcją lub, przeciwnie, miejscem pustym, niedostrzeganym, pomijanym bądź zapomnianym…

Miasto to organizm żywy, zmienny. Jego przestrzeń jest tworzona poprzez interakcje z ludźmi. Pragniemy, by opowieść o tych „ludzkich mapach” oraz wyobrażeniach na temat dziedzictwa i sacrum stanowiła zaproszenie do rozmowy o kształcie dzisiejszego i przyszłego Krakowa.

Informacje praktyczne
Oprowadzanie kuratorskie z Anną Niedźwiedź:
18.02.17 (niedziela), godz. 16.00
Dom Esterki, ul. Krakowska 46

18 lutego to ostatni dzień trwania wystawy „Mapy miasta – dziedzictwa i sacrum w przestrzeni Krakowa”.