T T
zdjęcie

Gdzie szukać wolności? Rozmowa wokół książki Tahara Ben Jellouna

Wraz z wydawnictwem Karakter zapraszamy na rozmowę wokół książki Tahara Ben Jellouna To oślepiające, nieobecne światło, w której udział wezmą Bogdan de Barbaro, psychiatra i psychoterapeuta, Małgorzata Szczurek, autorka polskiego przekładu (prowadzenie) oraz Lech Trzcionkowski, religioznawca związany z Instytutem Religioznawstwa UJ.

Ta historia zdarzyła się naprawdę. Maroko, tajne więzienie Tazmamart. Bohater powieści, skazany za udział w zamachu na króla, zostaje – podobnie jak jego towarzysze – osadzony w celi wielkości grobu. Pod ziemią, bez światła, bez kontaktu ze światem zewnętrznym, ma umierać długo i w męczarniach. Jest jednak coś, co sprawi, że po osiemnastu latach nadal będzie żył i kiedy wyjdzie na wolność, opowie innym tę wstrząsającą historię. Tahar Ben Jelloun nada zaś jego relacji doskonałą artystyczną formę.

To jedna z najpiękniejszych i najbardziej przejmujących powieści ostatnich lat. Wpisuje się w tradycję literatury łagrowej i obozowej, ale wprowadza do niej nowe tony: odmienną wrażliwość i islamski mistycyzm. Dla jednych książka Ben Jellouna będzie zapisem dramatycznych przeżyć, dla innych – poetycką opowieścią o wyzwoleniu. Jest jednocześnie jednym i drugim: ukazuje pełnię człowieczeństwa.

Więcej informacji na temat trzeciego już wydania powieści, która zdobyła Nagrodę Impac 2004: 

www.karakter.pl/ksiazki/to-oslepiajace-nieobecne-swiatlo-2018  

 

Informacje praktyczne:

Spotkanie odbędzie się 24 kwietnia o godz. 18.00 w Muzeum Etnograficznym w Krakowie (Ratusz, plac Wolnica 1). 

Podczas spotkania będzie można zakupić książkę w promocyjnej cenie.

 

Spotkanie odbywa się w ramach Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża”. Pełen program wydarzenia znajdziesz TUTAJ