Zdjęcie z wystawy Kto to wie(ś)?

Etnograficznym Okiem | Plener z akwarelą

Etnograficznym Okiem to cykl warsztatów dla dorosłych artystów, pasjonatów sztuki, profesjonalistów i amatorów. Serdecznie zapraszamy na spotkania wszystkich, a zwłaszcza tych, którzy dopiero rozpoczynają lub chcą rozpocząć swoją przygodę z twórczością malarską.

Podczas pierwszego po wakacjach spotkania będziemy pracować w kolorze, wykorzystując technikę malowania akwarelami. Spróbujemy wykorzystać farby akwarelowe do przedstawień prostych form, pracując nad przejściami kolorystycznymi za pomocą nakładania kilku delikatnych warstw.

Naszą inspiracją będzie plenerowa wystawa „Kto to wie(ś)?”*, którą do końca października można oglądać na placu Wolnica. Niemal pusty do niedawna plac zamieszkują toczone z drewna figury, ożywiają go kolory i wzory oraz instalacje z wizerunkami jego dawnych bywalców. Pomysł przeobrażenia miejskiego placu wprost czerpie z dorobku stowarzyszenia Warsztatów Krakowskich (1913-26), którego członkowie łączyli fascynację kulturą tradycyjną z szacunkiem dla rzemiosła i wiarą, że każdy człowiek nosi w sobie poczucie piękna. Nie próbowali kopiować folkloru, ale przetwarzali według własnych upodobań wywiedzione z niego motywy, formy i pomysły technicznych rozwiązań. Warsztaty słynęły z tego, że do zdobienia zabawek, batikowych tkanin i przedmiotów z drewna zatrudniały dzieci i młodzież. Zakładano, że kluczem do uzyskania wyjątkowych, niepowtarzalnych ornamentów jest… brak wykształcenia plastycznego, nieskrępowana edukacją wyobraźnia.

Korzystając z tej niezwykłej okazji, nasz pierwszy w nowym sezonie warsztat będzie miał charakter plenerowy. W przestrzeni wystawy można się bowiem przechadzać, można przysiąść, pobawić się – swobodnie spędzić czas i poszukać czegoś dla siebie. Można też spróbować swoich sił w pracy z akwarelami, do czego Was serdecznie zachęcamy!

Informacje praktyczne:
Termin: warsztaty odbywają się raz w miesiącu w niedzielę, w godz. 15.30–18.00
Cena: warsztaty bezpłatne
Miejsce: Miejsce: Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Plac Wolnica 1

Nie obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczona (max. 25 os.). Na warsztaty przyjmujemy do wyczerpania materiałów.

Zajęcia mogą być tłumaczone na Polski Język Migowy. Prosimy o zgłaszanie zapotrzebowania na tłumacza PJM - na minimum 5 dni przed terminem warsztatów - koordynatorce dostępności Oldze Błaszczyńskiej (blaszczynska@etnomuzeum.eu, tel. 533 325 435 - możliwość kontaktu poprzez SMS).

Informacje dodatkowe:
Anna Szelingowska, szelingowska@etnomuzeum.eu, 12 430 18 27, pn.–pt. w godz. 9.00–16.00

*Wystawa potrwa do końca października. W czasie trwania wystawy na placu Wolnica oryginalne przedmioty z Warsztatów Krakowskich można oglądać na ekspozycji w Muzeum Etnograficznym w Krakowie, w Ratuszu na pl. Wolnica 1 (wstęp wolny).