Dzień Wolnej Sztuki w MEK

Spotkanie oraz warsztat wokół klocków do drukowania tkanin

W kolekcji Muzeum Etnograficznego znajduje się wyjątkowy zbiór ponad 200 klocków do drukowania tkanin, pochodzących głównie z XIX wieku. To właśnie przy ich użyciu, w warsztatach farbiarskich, tworzono niezwykle efektowne materiały, z których szyto spódnice, chustki czy zapaski.

W Dniu Wolnej Sztuki, poznamy je bliżej – nie tylko teoretycznie, mogąc obejrzeć niektóre z nich na wystawie stałej i posłuchać o badaniach prowadzonych przez kustoszy MEK, ale również praktycznie, poprzez warsztaty z techniki zdobienia tkanin.

PROGRAM - 21 kwietnia:

• Oprowadzanie po wystawie stałej z kustoszami MEK – Grzegorzem Graffem, Justyną Masłowiec i Beatą Skoczeń-Marchewką
Grupa I: 15:30 – 16:15
Grupa II: 17:30 – 18:15

Zapraszamy na wspólne zwiedzanie wystawy Muzeum Etnograficznego, które będzie okazją do bliższego przyjrzenia się eksponatom związanym z farbiarstwem ludowym. Poznamy też pracę muzeum „od kuchni” – porozmawiamy o badaniach prowadzonych w ramach projektu Wirtualne Muzeum Drzeworytów Ludowych (www.drzeworyty.pl), od niedawna skupionych również na klockach do drukowania tkanin znajdujących się w naszej kolekcji. Dotychczasowe działania etnograficzno-detektywistyczne prowadzone nad tymi cennymi obiektami, wykazały ich pokrewieństwo ze słowackimi formami do modrodruku. Potwierdziły to nasze ostatnie wizyty w czterech muzeach: w Lewoczy, Starej Lubowni, Czadcy i Martinie. Jaka „układanka” powstaje z tych polsko-słowackich klocków? O tym opowiedzą kustosze MEK – Grzegorz Graff, Justyna Masłowiec i Beata Skoczeń-Marchewka.

Wstęp wolny.

• Warsztaty z drukowania tkanin z Agnieszką Lisowską
Grupa I: 16.15 – 17.15
Grupa II: 18.15 – 19.15

Podczas warsztatów dowiemy się w jaki sposób korzystać z klocków do drukowania tkanin, a następnie spróbujemy samodzielnie ozdobić płócienny plecak, który będzie można zabrać ze sobą. Wykorzystamy do tego kopie XIX-wiecznych klocków, m.in. tych, które wcześniej zobaczymy na wystawie. Chętni będą mogli wykonać również własny stempel w uproszczonej wersji. Warsztaty to również okazja do dyskusji – kustosze Muzeum Etnograficznego odpowiedzą na pytania, a także zaprezentują działanie platformy Wirtualne Muzeum Drzeworytów Ludowych.

Obowiązują zapisy (liczba miejsc ograniczona).
UWAGA: Zakończyliśmy zapisy na warsztaty z powodu braku wolnych miejsc.

Informacje praktyczne:

Spotkanie oraz warsztaty odbędą się 21 kwietnia w Muzeum Etnograficznym w Krakowie – Ratusz, plac Wolnica 1.

Udział w Dniu Wolnej Sztuki jest bezpłatny.

Pełen program wydarzenia na stronie organizatora:

UWAGA:

W związku z Dniem Wolnej Sztuki, 21 kwietnia od godz. 15.30 wstęp na wystawę stałą w Ratuszu jest bezpłatny dla uczestników wydarzenia oraz zwiedzających.