Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich w MEK

19 listopada (niedziela), w Dniu Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich, zapraszamy do zwiedzenia ekspozycji Muzeum Etnograficznego oraz obejrzenia nowej wystawy czasowej „Mapy miasta – dziedzictwa i sacrum w przestrzeni Krakowa”, po której oprowadzi nas Anna Niedźwiedź – kuratorka.

Przez półtora roku grupa antropologów z Uniwersytetu Jagiellońskiego prowadziła intensywne badania terenowe dotyczące przestrzeni Krakowa i wiązanych z nią różnych wyobrażeń na temat sacrum oraz dziedzictwa. Wystawa prezentowana od 18 listopada w Muzeum Etnograficznym, ukaże symboliczne i mentalne „mapy miasta”, które wyłoniły się z rozmów z mieszkańcami oraz przybyszami odwiedzającymi Kraków.

Krakowski „Adaś”, świątynie różnych religii i wyznań, ulice, ale także pamiątki i przedmioty przeznaczone dla turystów oraz pielgrzymów zostaną na wystawie zaprezentowane jako elementy niejednorodnych wyobrażeń na temat przestrzeni miasta. „Poprzez wystawę chcemy podkreślić wielowymiarowość i polifoniczność Krakowa, różnorodność „map” i szlaków, które przez to miasto wiodą i o nim opowiadają” – wyjaśnia kuratorka wystawy a zarazem kierownik projektu badawczego, Anna Niedźwiedź. „Ta sama przestrzeń dla jednych może stanowić świętość, odnosząc do religii lub wspólnotowej pamięci. Dla innych może być po prostu wartą zobaczenia atrakcją albo nawet miejscem pustym, niedostrzeganym i pomijanym”.

Wystawa przypomina, że miasto to organizm żywy, zmienny, a jego przestrzeń tworzona jest poprzez interakcje z ludźmi. Opowieść o tych „ludzkich mapach” oraz wyobrażeniach na temat dziedzictwa i sacrum stanowi zaproszenie do rozmowy o kształcie dzisiejszego Krakowa. Autorzy pragną zwrócić uwagę także na tematy trudne i konflikty pojawiające się na przykład tam, gdzie krzyżują się ścieżki mieszkańców, turystów, pielgrzymów, rozmaitych grup czy instytucji.

PROGRAM

W Dniu Otwartych Drzwi obowiązuje wstęp wolny na wszystkie wystawy - stałe oraz czasowe.
Przypominamy, że wystawy w MEK można zwiedzać w godz. 10.00-19.00.

Dom Esterki, ul. Krakowska 46
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Mapy miasta – dziedzictwa i sacrum w przestrzeni Krakowa” z Anną Niedźwiedź.

Wystawa „Mapy miasta – dziedzictwa i sacrum w przestrzeni Krakowa” realizowana przez Fundację „Tygodnika Powszechnego” oraz Muzeum Etnograficzne w Krakowie popularyzuje naukowe badania prowadzone na UJ, finansowane z funduszy HERA (Humanities in the European Research Area, projekt HERILIGION).