T T
Fragment plakatu promującego spotkanie

„Byli kowale, byli...” – pokaz i spotkanie z autorką filmu

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z autorką Moniką Szewczyk i pokaz filmu dokumentalnego Byli kowale, byli... – opowieści o romskich kowalach ze Spisza. Spotkanie odbędzie się o godzinie 18.00 w poniedziałek, 15 kwietnia, w Ratuszu MEK przy pl. Wolnica 1. Prowadzenie: Mateusz Żebrowski.

Kowalstwo to jedna z najstarszych profesji romskich, która niegdyś była powszechnie wykonywana na obszarze Karpat. Od lat 70. ubiegłego wieku, na skutek rozwoju przemysłu i mechanizacji rolnictwa, rzemiosło to niemal całkowicie zanikło. Obecnie nie ma już w Polsce czynnych zawodowo romskich kowali. Zebrane wspomnienia, relacje Romów, jak i nie-Romów, pamiętających te czasy pozwoliły na odtworzenie tego dziedzictwa w treści filmu i upowszechnienie historii romskiego kowalstwa jako istotnego elementu polskiego i romskiego niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Uzupełnieniem materiału jest dokumentacja fotograficzna i archiwalna. 

Film jest rezultatem projektu Kowalstwo na Spiszu – niematerialne dziedzictwo Romów, prowadzonego przez Fundację Dobra Wola w partnerstwie z Muzeum Tatrzańskim im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Projekt zrealizowano dzięki dofinansowaniu Narodowego Instytutu Dziedzictwa w ramach programu Wspólnie dla dziedzictwa.

Zwiastun filmu: http://bit.ly/ byli-kowale-byli