Rozśpiew. Warsztaty śpiewu tradycyjnego.

warsztaty
Zdjęcie z zajęć Rozśpiew

Jaką rolę pełnią przyśpiewki? Czy istnieją pieśni, które mogły wykonywać tylko kobiety lub tylko mężczyźni? Czym są kolędy życzące? Czy panna młoda mogła śpiewać na własnym weselu? Jakie funkcje pełni śpiew?

Na te i inne pytania szukamy odpowiedzi podczas warsztatów śpiewu tradycyjnego. Celem zajęć jest zapoznanie uczestników z bogactwem tradycji wykonywania pieśni z różnych okazji oraz stworzenie przestrzeni, w której osoby zainteresowane tą tematyką mogą się spotykać. Zapraszamy zarówno śpiewających, jak i tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze śpiewem tradycyjnym.

Rozśpiew z Olgą Kozieł: Pieśni miłosne, zalotne, weselne.

W styczniu zapraszamy na warsztaty pieśni tradycyjnych o miłości w różnych odsłonach – zauroczeniu, tęsknocie, małżeństwie, życiu po ślubie, doli, trosce, macierzyństwie itp. Poznamy pieśni pochodzące głównie z Lubelszczyzny.

Zajęcia poświęcone technice śpiewu tzw. otwartym głosem.

W programie:rozgrzewka, ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia głosowe, techniki wydobywania dźwięku na rożne sposoby. Zwrócimy uwagę na cechy stylistyczne i wykonawcze śpiewaków.

Warsztaty odbędą się 26 i 27 stycznia. Szczegóły poniżej.

O prowadzącej:

Olga Kozieł – śpiewaczka, pedagożka, gra na trąbce i bębenku obręczowym, tańczy. Absolwentka I St. Szkoły Muzycznej, Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego, stypendystka programu Erasmus w Katholieke Universiteit Leuven (Belgia) oraz absolwentka Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2005 roku rozwija swoje zainteresowania związane z muzyką tradycyjną. Wielokrotnie uczestniczyła w festiwalach muzycznych poświęconych muzyce tradycyjnej (Wszystkie Mazurki Świata, Najstarsze Pieśni Europy, Festiwal Tradycja w Moskwie), jak i muzyce improwizowanej, eksperymentalnej (Umlaut Festival we Paryżu, Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY, Warszawska Jesień, Huddersfield Contemporary Music Festival). Członkini zespołów śpiewaczych (Sekunda Mała, Z Lasu, Zespół Śpiewaczy Ewy Grochowskiej, Lubelski Komitet Pożegnalny), kapel (Kapela Basi Michalec, Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego, Warszawsko–lubelska orkiestra dęta), projektów muzycznych (kr39, Trzy dźwięki, Gorzkie Żale, Lithaniae, Lumpeks), kuratorka cyklu „koncerty domowe”.

Od kilku lat wyjeżdża na wyprawy po Polsce, Ukrainie, Białorusi, Rosji i Serbii w poszukiwaniu starych melodii, opowieści i tańców. W 2017 r. była współprowadzącą pilotażowego projektu

„Tutejsi. Tradycje muzyczne Pomorza Zachodniego”. Tegoroczna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pomysłodawczyni i liderka projektu  „Wołyń w pieśniach” poświęconego opowieściom i wspomnieniom zachowanym w pamięci przedwojennych mieszkańców województwa wołyńskiego, dziś mieszkających w powiecie chełmskim przy granicy polsko–ukraińskiej, którą naturalnie wyznacza rzeka Bug. Projekt otrzymał dwukrotne finansowanie stypendialne Prezydenta Miasta Lublin. W czerwcu br. ukazała się płyta o tym samym tytule.

Od 2008 r. prowadzi warsztaty śpiewu dla dorosłych, a od dwóch lat zajmuje się edukacją muzyczną dzieci prowadząc zajęcia rytmiki w przedszkolu oraz zajęcia umuzykalniające w Fundacji Sto Pociech.

Informacje szczegółowe:

Termin:
26 stycznia: 11:00–19:30 (14:30-16:30 przerwa obiadowa)
27 stycznia: 10:00–14:00 (krótka przerwa w trakcie)

Miejsce: MEK Ratusz, pl. Wolnica 1

Koszt: 220 zł/osoba* lub 200 zł (przy zapisie do 11.01)

Informacje i rezerwacje: Katarzyna Dorota, dorota@etnomuzeum.eu

Rezerwację miejsca gwarantuje opłata zajęć. Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.