Rozśpiew. Warsztaty śpiewu tradycyjnego.

Muzyczne warsztaty dla dorosłych.
T T
grafika
Jaką rolę pełnią przyśpiewki? Czy istnieją pieśni, które mogły wykonywać tylko kobiety lub tylko mężczyźni? Czym są kolędy życzące? Czy panna młoda mogła śpiewać na własnym weselu? Jakie funkcje pełni śpiew?

Na te i inne pytania szukamy odpowiedzi podczas warsztatów śpiewu tradycyjnego. Celem zajęć jest zapoznanie uczestników z bogactwem tradycji wykonywania pieśni z różnych okazji oraz stworzenie przestrzeni, w której osoby zainteresowane tą tematyką mogą się spotykać. Zapraszamy zarówno śpiewających, jak i tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze śpiewem tradycyjnym.

Prowadzenie:

Warsztaty prowadzą zaproszeni goście, specjaliści w danych tematach, którzy nie tylko uczą specyfiki wykonywania konkretnych pieśni czy maniery, ale też przekazują szerszy kontekst kulturowy poszczególnych zagadnień.

Najbliższe terminy:
19–21 października, Pieśni pogrzebowe i o śmierci.

Prowadzenie:
Paweł Grochocki – psycholog, psychotanatolog, specjalista z zakresu muzykoterapii, śpiewak. Zajmuje się stylem śpiewu męskiego i folklorem religijnym, obrzędami i pieśniami pogrzebowymi. Uczy się od wiejskich śpiewaków, prowadzi badania terenowe i warsztaty śpiewu. Uczeń śpiewaka pogrzebowego Jana Wnuka ze Zdziłowic i Genowefy Lenarcik ze Słotwin. Zaangażowany w ruch odrodzenia muzyki tradycyjnej w Polsce, przez pięć lat był jednym z liderów Fundacji Muzyka Kresów z Lublina. Prowadzi dwie grupy śpiewające tradycyjny repertuar pogrzebowy: Lubelski oraz Krakowski Komitet Pożegnalny. Śpiewa w Zespole Śpiewaczym Ewy Grochowskiej. W 2015 roku w ramach stypendium MKiDN realizował projekt „Już idę do grobu – tradycyjne pieśni pogrzebowe”. W 2016 roku zajął 2. miejsce w kategorii solista podczas Turnieju Muzyków Prawdziwych w Szczecinie. W 2017 roku w duecie Grochocki_Odorowicz zdobył Grand Prix XX Festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja.

1–2 grudnia: Kolędy wschodniego pogranicza

Prowadzenie: Julita Charytoniuk – kulturoznawczyni, pedagożka, śpiewaczka, instruktorka rękodzieła artystycznego, absolwentka Podyplomowych Studiów Etnomuzykologicznych na Uniwersytecie Warszawskim. Stypendystka Prezydenta Miasta Białegostoku oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie twórczości ludowej.

Prowadzi badania terenowe na Podlasiu oraz Polesiu, dokumentuje pieśni i uczy się ich od wiejskich wykonawców. Nagrywa, opracowuje oraz wydaje płyty z podlaskim repertuarem („Pieśni z Kożyna”, „Ludowe pieśni religijne z Podlasia”, „Śpiewnik pogrzebowy”). Organizuje i prowadzi warsztaty śpiewu tradycyjnego. Na zajęcia praktyczne śpiewu zaprasza także wiejskich wykonawców. Jest założycielką, liderką grupy Południce, wykonującej tradycyjne pieśni z Podlasia i Ukrainy. Brała udział w koncertach w Polskim Radiu, była kuratorką koncertów podczas Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata. Jedna z liderek projektu Pieśni Piękne. Śpiewa w zespołach: Z lasu, Kormorany (projekt Wykluczeni). Bębnistka w białostockiej Kapeli Batareja. 


Informacje praktyczne:
Termin: 
1 grudnia: 11.00 – 19.30 (14.30 - 16.30 przerwa)
2 grudnia: 11.00 – 15.00

Cena: 220 zł*
*200 zł przy wpłacie do 22 listopada


Miejsce: 
1 grudnia: Dom Esterki, ul. Krakowska 46
2 grudnia: Ratusz, pl. Wolnica 1 (niedziela, 2 grudnia)


Rezerwacja miejsc: 
Katarzyna Dorota, dorota@etnomuzeum.eu, pn.–pt. w godz. 9.00–16.00