Specjalne potrzeby edukacyjne

zdjęcie z zajęć edukacyjnych

Pragniemy, aby nasze warsztaty były dostępne dla każdego. Chętnie w konsultacji z Państwem dostosujemy dowolnie wybrany warsztat z naszej oferty do potrzeb konkretnej grupy.

Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie i pomysły.

W ofercie stałej proponujemy także warsztaty dedykowane grupom dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami:

dla dzieci

W dawnej szkole

Do jakiej szkoły chodzili nasi pradziadkowie? W jakie gry i zabawy bawili się na przerwach? Czym były wakacje węglowe? Powrót do szkoły sprzed lat, świata drewnianych tornistrów, tabliczek, ławek z kałamarzami, oślich uszu, woreczków z grochem oraz wędrownego nauczyciela. Warsztat dostosowany jest do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku. Obiekty i materiały wykorzystywane podczas warsztatu są przeznaczone do poznawania poprzez dotyk.

Krakowiacy. Chodź opowiem ci historię

Jak funkcjonowała podkrakowska wieś i kim byli jej mieszkańcy? Fabularna podróż przez dawne izby, jarmarki, pola i rzemieślnicze warsztaty. Ćwiczenie umiejętności podejmowania decyzji oraz pracy w grupie. Wspólne tworzenie opowieści osadzonej w realiach początku XX wieku. Warsztat dostosowany jest do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku. Obiekty i materiały wykorzystywane podczas warsztatu są przeznaczone do poznawania poprzez dotyk.

dla młodzieży i dorosłych

Świat rzeczy I i II

Podczas cyklu dwóch warsztatów (Świat rzeczy I i Świat rzeczy II) stawiamy na wielozmysłowe doświadczenia, pracę z wybranymi obiektami z kolekcji MEK oraz przedmiotami współczesnymi z nurtu etnodizajnu, zajęcia zespołowe, twórcze oraz plastyczne.

Na tropie codzienności

Jak funkcjonowała podkrakowska wieś i kim byli jej mieszkańcy? Czym różni się strój od ubioru? Jak działał folusz i olejarnia? Ćwiczenia z materiałoznawstwa, poznawanie faktur i struktury, odkrywanie zapachów – to wszystko czeka na uczestników poszukujących tropów dawnej i współczesnej codzienności. Sprawdzimy z jakich roślin powstaje olej i jak tworzono tkaniny z lnu i wełny. Z etnograficzną ciekawością przyjrzymy się eksponatom z Muzealnej kolekcji.

Stop – klatka

Jak sztuka filmowa może pomóc w odczytaniu sztuki wysokiej? Czy sceny z filmów mogą pomóc w odczytaniu scen zatrzymanych pędzlem, na płótnie? Różne gatunki filmowe i ich znane przykłady staną się pretekstem do rozmów na temat języka sztuki, a także inspiracją dla własnej ekspresji.