AA
Zielona strona rzeczy. Letnie spotkania etnobotaniczne.
Przywrotnik, fragment jednej ze stron zielnika Syreniusza (1613r.), ze zbiorów MEK.
Przywrotnik, fragment jednej ze stron zielnika Syreniusza (1613r.), ze zbiorów MEK.  

„Zielona strona rzeczy” to letni cykl spotkań skierowany do wszystkich, których fascynuje świat natury, a przede wszystkim roślin. W programie wykłady, warsztaty oraz spacery gleboznawcze i etnobotanicze. Spotkania będą okazją do zadania sobie pytania o nasze pragnienie „bliskości natury”, do wspólnej wymiany myśli i praktycznego działania.

 

Inspiracją cyklu jest XVII wieczny zielnik Syreniusza, polskiego botanika i zielnikarza, badacza leczniczych właściwości ziół, który prezentowany będzie w budynku Ratusza od 8 sierpnia do 19 września 2017 (obiekt na dzień dobry).

 

PROGRAM:

  • 13 lipca, godz. 18:00 – 20:00

            ODWOŁANE Z POWODU CHOROBY PROWADZĄCEJ!

Podróże roślin. Spotkanie i warsztaty z dr Moniką Kujawską.

 

Spotkanie poświęcone będzie roślinom, które towarzyszyły wielkim podbojom kolonialnym. W szczególności roślinom biorącym udział w zderzeniu kulturowym jakim było spotkanie Europejczyków (Hiszpanów i Portugalczyków) z Indianami Ameryki Łacińskiej. Część warsztatowa skupi się na roślinach różnych diaspor. Dowiemy się m.in.  o gatunkach leczniczych i jadalnych, które towarzyszyły europejskim rolnikom, osiedlającym się w subtropikach Argentyny w  pierwszej połowie XX w.  Poznamy sytuację współcześnie migrujących rodzin z Surinamu do Amsterdamu, z Jamajki i Dominikany do Nowego Jorku, z  Kolumbii do Londynu w kontekście możliwości kontynuacji rodzimego ziołolecznictwa i praktyk żywieniowych.  Podczas warsztatów korzystać będziemy z materiału roślinnego.  Zachęcamy uczestników do przyniesienia swoich roślin egzotycznych, zdobytych podczas podróży!

 

O prowadzącym:

Monika Kujawska - doktor etnologii, adiunkt w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego. Zainteresowania: kultura społeczności tubylczych i metyskich Ameryki Południowej, etnobotanika (w szczególności etnobotanika w kontekście migracji), antropologia ekologiczna.

 

            INFORMACJE PRAKTYCZNE:

            Miejsce: Ratusz, plac Wolnica 1.

            Cena: 18 zł

           

Ilość miejsc ograniczona. Obowiązują rezerwacje.

Informacje i rezerwacja miejsc: szelingowska@etnomuzeum.eu, 12 430-18-27

 

  • 22 lipca, godz. 11.00

Drzewa i ich historie – spacer szlakiem drzew mijanych.

Prowadzenie: Piotr Klepacki

 

Skąd wzięły się drzewa? Kiedy wyrosły pierwsze drzewa na świecie i dlaczego wciąż palimy nimi w krakowskich piecach? Skąd przybyły drzewa, które nas otaczają? Które z nich przybyły same wraz z odejściem mamutów, a które trafiły z innych kontynentów? Jak długo zostaną z nami (a może raczej my z nimi – wszak żyjemy między zlodowaceniami)? Spacer ulicami Kazimierza i Podgórza będzie okazją do zapoznania się z drzewami, poznania ich wizerunku w kulturze ludowej, ale też podyskutowania o ich obrazie dzisiaj.

 

O prowadzącym:

Piotr Klepacki - etnobotanik, studiował biologię i antropologię kultury. Interesują go kulturowe aspekty świata organicznego. Pracuje w Ogrodzie Botanicznym UJ w Krakowie.

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Spotykamy się o godz. 11.00 przed wejściem do Muzeum (Ratusz, plac Wolnica 1).

WSTĘP WOLNY

Obowiązują rezerwacje.

Informacje i rezerwacja miejsc: szelingowska@etnomuzeum.eu, 12 430-18-27

 

  • 29 lipca godz. 11.00

Background – czyli spacer gleboznawczy.

Prowadzenie: dr inż. Piotr Pacanowski, dr inż. Tomasz Wanic

Trasa: Kraków - Tyniec - Góra Grodzisko

 

Podczas wędrówek zachwycamy się krajobrazem, rzekami, roślinnością czy zwierzętami, natomiast w większości przypadków kompletnie nie zwracamy na to co mamy pod stopami. A to tam jest niesamowity świat, wielki, różnorodny, kolorowy. Ten świat to gleby, na co dzień niedoceniany pomijany, oraz często niezrozumiały. Gleby to nie tylko element konieczny do produkcji żywności, miejsce konieczne roślinom, to również wiele innych funkcji  które ogrywają ogromna rolę w życiu i funkcjonowaniu człowieka, jak i ekosystemów małych i dużych.

 

W czasie spaceru przybliżymy kolorowy świat gleb, ich wielką różnorodność na niewielkim terenie. Zbadamy glebę w terenie, zobaczymy jak wygląda nie tylko na powierzchni ale również w dole profilu glebowego. Dowiemy się jak gleba wpływa na to, co na niej rośnie. Zapraszamy Państwa do Uroczyska Góra Grodzisk zlokalizowanego pomiędzy Tyńcem a Skawiną , tuż nad Wisłą.

 

O prowadzących:

dr inż. Piotr Pacanowski - pracownik Zakładu Gleboznawstwa Leśnego (Wydział Leśny, Uniwersytet Rolniczy im. H. Kołłątaja), edukator w Centrum Edukacji Gleboznawczej - Muzeum Gleb.

dr inż. Tomasz Wanic - nauczyciel akademicki  w Zakładzie Gleboznawstwa Leśnego  (Wydział Leśny, Uniwersytet Rolniczy im. H. Kołłątaja).

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Spotykamy się przy klasztorze  w Tyńcu, na parkingu obok przystanku Tramwaju Wodnego. Stamtąd wspólnie udamy się wałem Wiślanym do miejsca naszych badań terenowych (ok. 15 minut spaceru). Poznawanie gleb Góry Grodzisk zajmie nam około 2-3 godzin.

WSTĘP WOLNY

Obowiązują rezerwacje.

Informacje i rezerwacja miejsc: szelingowska@etnomuzeum.eu, 12 430-18-27

 

  • 8 sierpnia, godz. 18:00-20:00

Tajemnice zielnika Syreniusza.

Prowadzenie: Piotr Klepacki

 

Spotkanie rozpocznie się wprowadzeniem do idei tworzenia herbariów dawniej i dziś, przedstawione zostaną najważniejsze polskie XVI-wieczne zielniki. Prezentacja zielnika Syreniusza będzie wstępem i zaproszeniem do części warsztatowej.

 

Na warsztatach uczestnicy otrzymają kopie fragmentów tekstu zielnika. Zadaniem czytającego będzie odnalezienie rośliny, której dotyczy opis pośród przygotowanych wcześniej okazów. Roślinę trzeba będzie przygotować do wysuszenia i opisać, by powstał okaz zielnikowy. Chętni wykonają rysunek umożliwiający identyfikację rośliny.

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Miejsce: Ratusz, plac Wolnica 1.

Cena: 18 zł

Ilość miejsc ograniczona. Obowiązują rezerwacje.

Informacje i rezerwacja miejsc: szelingowska@etnomuzeum.eu, 12 430-18-27Powrót do menu głównego
Etnokonkretno 2017
ogród zabaw
WMDL
adas
Badania syberyjskie
Rzemiosło 2.0
Strój Krakowiaków zachodnich - badania, monografia, upowszechnienie
Granice
CDK