AA
Wolne Muzeum na Wolnicy. Kolektyw Kazimierz
img
 

„Wolne Muzeum na Wolnicy. Kolektyw Kazimierz” to kilkumiesięczny projekt realizowany przez Muzeum Etnograficzne w Krakowie w partnerstwie z Centrum Profilaktyki i Edukacji Społecznej PARASOL.

 

Stworzyliśmy propozycję działań skierowanych do dzieci i młodzieży z dzielnicy Kazimierz, najbliższego otoczenia Muzeum. Wspólnie z uczestnikami projektu odkrywaliśmy dzielnicę. Wspólnie też przeprowadziliśmy reaktywację wybranego kazimierzowskiego podwórka – razem zastanawialiśmy się jak zmienić tę przestrzeń i pracowaliśmy nad realizacją projektu, nie pomijając sąsiedzkich konsultacji z mieszkańcami.

 

Obszar naszych działań w Muzeum i poza nim wyznaczały cztery tematy: więzi, moja opowieść, natura, projektowanie najbliższego świata. Kalendarium projektu oraz związane z nim materiały edukacyjne dostępne są na stronie Akademii Orange (więcej).

 

Na zakończenie zorganizowaliśmy grę terenową, która była okazją do przyjrzenia się codziennemu życiu na Kazimierzu. Urządziliśmy też piknik na sąsiadującym z Muzeum placu Wolnica, gdzie oprócz karuzeli z mega-zabawkami inspirowanymi kolekcją Muzeum stanęły kolorowe ławy i stoliki do gry w serso, kamienie, jęgę czy hecele. Pytaliśmy dzieci i dorosłych co zrobić, żeby plac stał się ciekawym i przyjemnym miejscem do spędzania czasu wolnego.

 

Nadal chcemy pomagać w budowaniu sąsiedzkiego ruchu zmian w środowisku naszej dzielnicy. Zależy nam na bliższym kontakcie z mieszkańcami Kazimierza, na ośmieleniu ich do przekroczenia progów Muzeum, a jednocześnie przybliżaniu etnografii i tego, w jaki sposób może im ona służyć. Kontynuacją działań podjętych w 2013 roku jest dwuletni projekt „Rakowicka 10” (więcej).  

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć poniżej oraz na facebook/etnomuzeum.krakow. Dokumentowaliśmy kolejne warsztaty (zdjęcia dostępne tu), remont podwórka (tu), finał akcji (tu).  

 

Serdecznie dziękujemy firmie Medius Poland Sp. z o.o. za dofinansowanie materiałów potrzebnych do przeprowadzenia remontu podwórka. 

 

 

Projekt realizowany w ramach programu Akademia Orange.

 

 

Galeria:

31 stycznia: Jakiego podwórka potrzebujemy? Fot. Marcin Wąsik.
2 lutego: Sanki! Fot. Marcin Wąsik.
14 lutego: Warsztaty: Sąsiad, czyli kto? Fot. Marcin Wąsik.
21 lutego: Miejsce do zmiany. Fot. Marcin Wąsik.
21 marca: Moja opowieść. Fot. Marcin Wąsik.
4 kwietnia: Radio od kuchni, Radio Kraków. Fot. Marcin Wąsik.
Kwiecień: Podwórkowe konsultacje. Fot. Marcin Wąsik.
Maj: reaktywacja podwórka. Fot. Marcin Wąsik.
Maj: reaktywacja podwórka. Fot. Marcin Wąsik.
Maj: reaktywacja podwórka. Fot. Marcin Wąsik.
25 maja: finał projektu na krakowskim Kazimierzu. Fot. Marcin Wąsik.
25 maja: finał projektu na krakowskim Kazimierzu. Fot. Marcin Wąsik.
25 maja: finał projektu - gra terenowa na krakowskim Kazimierzu. Fot. Marcin Wąsik.
25 maja: finał projektu na krakowskim Kazimierzu. Fot. Marcin Wąsik.
25 maja: finał projektu - gra terenowa na krakowskim Kazimierzu. Fot. Marcin Wąsik.
25 maja: finał projektu na krakowskim Kazimierzu. Fot. Marcin Wąsik.Powrót do menu głównego
Dostępnosć muzeum
WMDL
Badania syberyjskie
bon kultury
Rzemiosło 2.0
Strój Krakowiaków zachodnich - badania, monografia, upowszechnienie
Granice
CDK