AA
ROZŚPIEW. Warsztaty śpiewu tradycyjnego dla dorosłych.
Warsztaty pieśni pogrzebowych fot. Marcin Wąsik
Warsztaty pieśni pogrzebowych fot. Marcin Wąsik  

Jaką rolę pełnią przyśpiewki? Czym są kolędy życzące? Czy panna młoda mogła śpiewać na własnym weselu? Czy śpiew może spełniać funkcje obrzędowe?

 

Na te i inne pytania będziemy mogli odpowiedzieć sobie w czasie cyklu warsztatów śpiewu tradycyjnego, który od października rusza w Muzeum Etnograficznym w Krakowie. Jego celem jest zapoznanie uczestników z bogactwem tradycji wykonywania pieśni z różnych okazji oraz stworzenie przestrzeni, w której osoby zainteresowane tą tematyką będą mogły się spotkać. Weekendowe warsztaty obejmują 5 tematów: pieśni pogrzebowe i adwentowe, kolędy i kolędy życzące, pieśni romskie oraz kołysanki i pieśni pracy. 

 

Dodatkowo zapraszamy także na wstęp do ROZŚPIEWU, dwugodzinne popołudniowe warsztaty przeznaczone zarówno dla osób już śpiewających, które chcą popracować nad niuansami swojego głosu, jak i tych, którzy dopiero chcą zacząć przygodę ze śpiewem. Spotkania odbywać się będą raz w miesiącu, w czwartki.

 

Najbliższe warsztaty:

 

1.04.2017 - OPOWIEŚCI GÓRSKICH CYGANÓW 

 

Opowieści górskich Cyganów to spotkanie z tradycyjną pieśnią Romów polskiego Spisza, Słowacji, Węgier po Bałkany. Pieśni wykonywane będą zarówno acapella jak i przy akompaniamencie gitary.

Muzyka jak i słowa pieśni pochodzą sprzed kilku wieków. Tradycyjnie były przekazane ustnie. Droga jak i sama wędrówka, ma niezwykłą wartość w kultywowaniu i tradycji muzycznej Cyganów.

 

Prowadząca: Teresa Mirga - Cygańska poetka, pieśniarka, gitarzystka, kompozytorka, założycielka i liderka cygańskiego zespołu Kałe Bała (Czarne Włosy). Urodziła się i dorastała na polskim Spiszu, w cygańskiej osadzie w Czarnej Górze, gdzie mieszka do dziś. Obok utworów autorskich Teresa Mirga wykonuje także pieśni należące do tradycji muzycznej Bergitka Roma. Z zespołem Kałe Bała ma na koncie kilka płyt, szereg nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji.

 

Informacje praktyczne:

 

Termin: 01.04, godziny: 10:00-13:00 ( przerwa) 14:30-17:30

W trakcie trwania warsztatów będą organizowane przerwy z zależności od potrzeb grupy i prowadzącej.

Koszt : 130 zł

 

 

 

Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

 

Zapisy i wszelkie dodatkowe informacje:

 

Katarzyna Dorota - dorota@etnomuzeum.eu

 

 

Harmonogram spotkań:

 

21 maja 2017 - Kołysanki i pieśni pracy.

Prowadzenie: Maniuszka Bikont


 Powrót do menu głównego
Kto Gdzie
Granice
Badania syberyjskie
Rzemiosło 2.0
bon kultury 2017
Etnokalendarz
Strój Krakowiaków zachodnich - badania, monografia, upowszechnienie
WMDL