AA
ROZŚPIEW. Warsztaty śpiewu tradycyjnego dla dorosłych.
Warsztaty pieśni pogrzebowych fot. Marcin Wąsik
Warsztaty pieśni pogrzebowych fot. Marcin Wąsik  

Jaką rolę pełnią przyśpiewki? Czym są kolędy życzące? Czy panna młoda mogła śpiewać na własnym weselu? Czy śpiew może spełniać funkcje obrzędowe?

 

Na te i inne pytania będziemy mogli odpowiedzieć sobie w czasie cyklu warsztatów śpiewu tradycyjnego, który od października rusza w Muzeum Etnograficznym w Krakowie. Jego celem jest zapoznanie uczestników z bogactwem tradycji wykonywania pieśni z różnych okazji oraz stworzenie przestrzeni, w której osoby zainteresowane tą tematyką będą mogły się spotkać. Weekendowe warsztaty obejmują 5 tematów: pieśni pogrzebowe i adwentowe, kolędy i kolędy życzące, pieśni romskie oraz kołysanki i pieśni pracy. 

 

Dodatkowo zapraszamy także na wstęp do ROZŚPIEWU, dwugodzinne popołudniowe warsztaty przeznaczone zarówno dla osób już śpiewających, które chcą popracować nad niuansami swojego głosu, jak i tych, którzy dopiero chcą zacząć przygodę ze śpiewem. Spotkania odbywać się będą raz w miesiącu, w czwartki.

 

Najbliższe warsztaty:

 

21.05.2017 - Spotkanie śpiewacze wokół tradycyjnych kołysanek. 

 

Podczas warsztatów poznamy kołysanki śpiewane przez mamy podczas pracy w polu, przez dziadków, piastunki.Sięgniemy po repertuar z centralnej i wschodniej Polski i zachodniej Ukrainy (Polesia). Będą to zarówno kołysanki osadzone w tradycji taneczno-przyśpiewkowej, jak i archaiczne, rozciągłe melodie wąskozakresowe. Zrobimy kilka ćwiczeń, które przygotują nasze głosy do tego, żeby śpiewało nam się przyjemnie i swobodnie. Kołysanek będziemy się uczyć ze słuchu, zwracając uwagę nie tylko na tekst i melodię ale też sposób wydobywania dźwięku. Będziemy się opierać na nagraniach terenowych prowadzącej i innych archiwalnych zapisach. Zapraszamy osoby o różnym poziomie zaawansowania w pracy nad śpiewem tradycyjnym.

O prowadzącej :
Maniucha Bikont - śpiewaczka, antropolożka kultury, (doktorantka Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego); uczestniczka badań terenowych w Polsce, na Ukrainie, Białorusi i w Rosji; członkini zespołów muzycznych i teatralnych zajmujących się muzyką tradycyjną, rytuałami, improwizacją i niekonwencjonalnymi technikami wokalnymi. Odbyła roczne stypendium (Wyszehradzkie) w Akademii Muzycznej w Kijowie u Jewgena Jefremowa na wydziale etnomuzykologii. Związana m.in. z Fundacją Muzyka Kresów (od 1999 r.), Stowarzyszeniem „Dom Tańca” (od 2006 r.), teatrem "Gardzienice" (2005 - 2010 r.). Od 2008 roku uczestniczka projektów Jagny Knittel („Polesie – pieśni i ludzie”, „Polesie – Ukraina archaiczna”, „Polesie białoruskie – na skraju bagien”), współautorka projektu „Polesie Kolberga – Polesie dziś” (2014). Wokalistka zespołów Dziczka, Z lasu, Zespołu śpiewaczego Ewy Grochowskiej, Tęgie Chłopy, Niewte oraz gościnnie Zespołu Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej, Gęsty Kożuch Kurzu, Prusinowski Kompania, Bornus Consort i innych wykonujących muzykę tradycyjną in crudo. Autorka cyklu koncertów w Teatrze Dramatycznym „Moc głosu”, kuratorka koncertów na festiwalu Wszystkie Mazurki Świata. Członkini Polskiego Seminarium Etnograficznego, Forum Muzyki Tradycyjnej, stowarzyszenia „Panorama Kultur”, Stypendystka Ministra Kultury 2017.
 

INFORMACJE PRAKTYCZNE: 


Termin: 21.05, godziny: 11:00-14:00 ( przerwa) 16:00-19:00
Istnieje możliwość zapisanie się na jedno 3 godzinne spotkanie lub na 2 spotkania.
Na każdym spotkaniu będą opracowywane inne pieśni.

Miejsce: Muzeum Etnograficzne, Plac Wolnica 1.

Koszt : jedno 3 godzinne spotkanie: 70zł. Przy zapisie na 2 spotkania: 130zł. (zniżka przy zapisach na całość warsztatów i wpłacie do 15.05 – 120zł)

Zapisy oraz wszelkie informacje: Katarzyna Dorota; dorota@etnomuzeum.euPowrót do menu głównego
ogród zabaw
WMDL
adas
Badania syberyjskie
Rzemiosło 2.0
Strój Krakowiaków zachodnich - badania, monografia, upowszechnienie
Granice
CDK
root