AA
ROZŚPIEW. Warsztaty śpiewu tradycyjnego dla dorosłych.
Warsztaty pieśni pogrzebowych fot. Marcin Wąsik
Warsztaty pieśni pogrzebowych fot. Marcin Wąsik  

Jaką rolę pełnią przyśpiewki? Czym są kolędy życzące? Czy panna młoda mogła śpiewać na własnym weselu? Czy śpiew może spełniać funkcje obrzędowe?

 

Na te i inne pytania będziemy mogli odpowiedzieć sobie w czasie warsztatów śpiewu tradycyjnego, które od października rozpoczynają się w Muzeum Etnograficznym w Krakowie. Celem warsztatów jest zapoznanie uczestników z bogactwem tradycji wykonywania pieśni z różnych okazji oraz stworzenie przestrzeni, w której osoby zainteresowane tą tematyką będą mogły się spotkać.

 

Warsztaty prowadzone będą przez zaproszonych przez gości - specjalistów w danych tematach, którzy nie tylko nauczą specyfiki wykonywania konkretnych pieśni czy maniery ale też przekażą  szerszy kontekst kulturowy poszczególnych tematów. Terminy, godziny i cena są ustalane indywidualnie i dostosowana do tematu jak i sposobu pracy poszczególnych prowadzących.

 

Na warsztaty zapraszamy zarówno śpiewających jak i tych, którzy chcą zacząć swoją przygodę ze śpiewem tradycyjnym. Dwudniowe warsztaty obejmują takie tematy jak pieśni pogrzebowe i adwentowe, pieśni weselne, kolędy i pastorałki oraz Pieśni Piękne.

 

Dodatkowo zapraszamy na Wstęp do ROZŚPIEWU, dwugodzinne popołudniowe warsztaty przeznaczone zarówno dla osób już śpiewających, które chcą popracować nad niuansami swojego głosu, jak i tych, którzy dopiero chcą zacząć przygodę ze śpiewem. Spotkania odbywać się będą w zamkniętej grupie, w cyklach 4 spotkaniowych, dwa razy w miesiącu, w czwartki.

 

PROGRAM WARSZTATÓW (I sem. 2017/2018):

  • 14 - 15 października 2017 - Ukraińskie Pieśni Weselne, prowadzenie: Sofiia Herian
  • 30 - 31 października 2017 - Pieśni o śmierci, prowadzenie: Paweł Grochocki
  • 1 - 2 grudnia 2017 - Kolędy życzące i pastorałki z Lubelszczyzny, prowadzenie: Agata Harz
  • 10 - 11 lutego 2017 - Pieśni Piękne, prowadzenie: Joanna Skowrońska

 

Najbliższe warsztaty:

 

14 - 15 października - Ukraińskie Pieśni Weselne

prowadzenie: Sofiia Herian

 

Tematem warsztatów będą tradycyjne pieśni i przyśpiewki weselne Wołyńskiego Polesia. Będą to pieśni, które śpiewano indywidualnie jak i wspólne zabawy weselne oraz wielogłosowe pieśni liryczne. W programie warsztatów znajdą się ćwiczenia emisji głosu oraz wprowadzanie w charakterystyczną dla pieśni ukraińskich manierę wykonawczą. Zajmować się będziemy kształceniem umiejętności śpiewu wielogłosowego oraz odnalezieniem pewności siebie w grupie śpiewających.

 

Repertuar tradycyjnie śpiewany był głównie przez kobiety ale zapraszamy wszystkich chętnych na warsztaty.

 

Umiejętności muzyczne nie są wymagane.    

 

O prowadzącej:

Sofiia Herian - muzyk, śpiewaczka i nauczycielka śpiewu tradycyjnego (absolwentką uczelni muzycznej - Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Kultury i Sztuk Pięknych). Od 1998r. prowadzi działalność badawczą na terenach obwodu Wołyńskiego, Równienskiego, Żytomyrskiego oraz Iwano-Frankowskiego. Jako folklorystka - praktyk jest założycielką młodzieżowego zespołu folklorystycznego ''Передзвін'', zespółu pieśni tradycyjnej ''Кросна''. Od 2013 założycielka i wokalistka zespołu ukraińskiej pieśni tradycyjnej "Вельме Гурт" w Krakowie (https://www.facebook.com/welmeghurt/).

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE: 

 

Termin:

14 października 10:00 – 14:00/16:00- 18:00 (w trakcie 2 godzinną przerwą na obiad)

15 października 10:00 – 14:00/16:00 - 18:00 (w trakcie 2 godzinną przerwą na obiad)

 

Cena:

190 PLN (180 PLN przy wcześniejszych zapisach)

 

Zapisy oraz wszelkie informacje: Katarzyna Dorota; dorota@etnomuzeum.euPowrót do menu głównego
Dostępnosć muzeum
WMDL
Badania syberyjskie
bon kultury
Rzemiosło 2.0
Strój Krakowiaków zachodnich - badania, monografia, upowszechnienie
Granice
CDK