AA
Odbicia. Warsztaty graficzne
img
 

Natura od wieków inspirowała artystów. Jej zmienność przywodziła na myśl ulotność chwili, którą starali się uchwycić w swoich dziełach. Wielość wzorów, kolorystyka, kształty zaczerpnięte z natury można odnaleźć w wielu dziełach twórców ludowych, którzy wykorzystywali te motywy przy tworzeniu swojej opowieści o świecie, który zachwycał ich i inspirował.

 

Cykl działań warsztatowych pt. Odbicia odnosi się do bogatej kolekcji sztuki ludowej w Muzeum Etnograficznym w Krakowie.

 

W drugim semestrze tematem stanie się ŚWIAT ZWIERZĄT. Działania z zakresu technik graficznych będą punktem wyjścia do odkrywania motywów natury i odnajdywania ich w dziełach artystów ludowych. Będą też zaproszeniem do wspólnej obserwacji otaczającego nas świata, zmian w nim zachodzących i próbą utrwalenia tego, co ulotne. Anatomia i kryjąca się za nią niezwykłość cech niektórych zwierząt, struktura i faktura ich futra czy skóry staną się inspiracją do własnych poszukiwań i twórczej ekspresji.

 

W nowej odsłonie uczestnicy i uczestniczki warsztatów będą poznawać techniki graficzne, za pomocą których nauczą się utrwalać swoje obserwacje otaczającego świata. Będą to m. in. Druk graficzny farbami akrylowymi, barwienie materiału, tworzenie matryc, praca z prasą drukarską, druk folia bąbelkową.

 

Warsztaty skierowane są do wszystkich osób chcących spróbować swoich sił w pracy z grafiką.

 

Prowadzenie: Justyna Mazur – litograf i rysownik. Mieszka i pracuje w Krakowie. Współtworzy Duet artystyczny z Justyną Sławik.

 

Harmonogram spotkań:

 

Wzory zwierząt rzecznych

 

9 marca 2017 Faktura i kolor - skóra węża.

Fascynująca w swoim kolorze i dotyku. Od lat służąca za wzornik. Drukujemy z folii bąbelkowej na tekturze.

 

6 kwietnia 2017 Forma i kolor - pióra ptaków.

Upierzenie wabi kolorem. Piękne, kształtne pióra pokryjemy kolorowymi farbami drukarskimi i wsadzimy pod prasę.

 

11 maja 2017 Ślad - skacząca żaba.

Dominującym kolorem będzie zieleń i błękit. Grafika zapełni taflę materiału ręcznie barwionego. Każdy stworzy matrycę, którą nadany zostanie wzór.

 

8 czerwca 2017 Struktura i kolor - ryby głębinowe.

Czernią na czerni czyli domieszki kolorów w farbie. Tworzenie tła do druku sitodrukiem. Farby akrylowe w druku graficznym.

 

Warsztaty odbywają się w godzinach 18:00 - 20:00.

 

Informacje praktyczne:

 

Cena: karnet (4 warsztaty) – 100 zł; pojedynczy warsztat – 30 zł

 

Miejsce:  Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Plac Wolnica 1

 

Informacje i rezerwacje: szelingowska@etnomuzeum.eu lub tel.: 12 430 18 27, od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 16.00.

Galeria:

fot. Marcin Wąsik
fot. Marcin Wąsik
fot. Marcin Wąsik
fot. Marcin WąsikPowrót do menu głównego
Dostępnosć muzeum
Życzenia
WMDL
Badania syberyjskie
bon kultury
Rzemiosło 2.0
Strój Krakowiaków zachodnich - badania, monografia, upowszechnienie
Granice