AA
Naszkicuj swoją wizytę w muzeum!
Przyborniki fot. Marcin Wąsik
Przyborniki fot. Marcin Wąsik  

Rysunek jest jedną z najbardziej bezpośrednich, ale także intymnych form zapisu. Rodzajem wizualnej przygody rozpiętej między obserwacją a interpretacją, patrzeniem a widzeniem. Od zawsze wykorzystywany w etnografii -  dziś niezastąpiony sposób dokumentacji otaczającego nas świata. W odróżnieniu od zdjęć, szkice pozwalają zatrzymać się na chwilę i dokładniej przyjrzeć interesującym nas obiektom. 

 

Zapraszamy do wypróbowania tej formy zapisu w przestrzeni naszego muzeum. Zamiast fotografować przykuwające wzrok przedmioty, zachęcamy do przeniesienia ich na papier. Oddajemy do dyspozycji zwiedzających przybornik zawierający szkicownik, węgiel oraz komplet akwarelowych kredek, który można wypożyczyć na czas pobytu w MEK.

 

„Ręka trzymająca pióro, ołówek w dłoni szkicujący, co oko widzi. Analogowa migawka. Można rowerem gnać na złamanie karku, lecz refleksja zapisu nakazuje postój myśli, skupienie się na detalu, na szczególe, który może odsłonić więcej. Tego nie widać zza ekranu komputera czy z kapsuły samochodu.” M. Zych, Szkice kółkiem, w: Pytania do źródeł. Roman Reinfuss, Muzeum Etnograficzne w Krakowie, 2009 s.76.

 

Zestawy dostępne są w kasie muzealnej.

 

Oficjalny hashtag: #MuzeumRysuje

 

Przyborniki są wynikiem współpracy z www.trashki.pl. Powstały z materiałów powystawowych MEK.

Galeria:

Przyborniki fot. Olga Łuczyńska
Przyboniki fot. Olga Łuczyńska
Rysunek etnograficzny: Rękawica wełniana, Drzewica, pow. Opoczno, mal. Maria Eljasz - Radzikowska, archiwum MEK
Rysunek etnograficzny: Pas z 1880 r. spod Krakowa rys. Maria Elijasz Radzikowska, 1918 r., archiwum MEKPowrót do menu głównego
Dostępnosć muzeum
Życzenia
WMDL
Badania syberyjskie
bon kultury
Rzemiosło 2.0
Strój Krakowiaków zachodnich - badania, monografia, upowszechnienie
Granice