AA
GRANICE – cykl spotkań w Muzeum Etnograficznym
img
 

Granice. Cykl spotkań w Muzeum Etnograficznym w Krakowie.

 

Podejmiemy w nim pytania, jakie stawia sobie każdy, kto próbuje odnieść się do sytuacji ludzi zmuszonych do opuszczenia swojego kraju.

 

W  ostatnim czasie wciąż dowiadujemy się o uchodźcach uciekających do Europy w tragicznych okolicznościach. Choć tych, którzy przybywają do Polski z Bliskiego Wschodu jest niewielu, próbujemy radzić sobie z wielością danych, znaleźć sposób na pierwszą bezsilność, nieraz (nierzadko) lęk.

 

Co robić? Odpuścić?  Zareagować? Jaką przyjąć strategię postępowania w rzeczywistości, która nas stawia w nowej sytuacji? 

 

A co z tymi, którzy w Polsce są od co najmniej kilku lat, ale mają trudności z integracją, bo Polska nie tworzy takich warunków i ludzie ci są pozostawieni sami sobie? Czy jesteśmy gotowi podważyć tę systemową bezmyślność?

 

Co wiemy o imigrantach, którzy do Polski przebywają z innych powodów, najczęściej ekonomicznych (jest ich wokół wśród nas coraz więcej)?

 

Podczas naszych spotkań spróbujemy rozpoznać granice widzenia (wrażliwości), empatii, wyobraźni, zadomowienia.  Postaramy się wniknąć w ich wieloznaczność  –  granice dzielą, lecz także otwierają, są doświadczeniem różnicy, ale mogą prowadzić do spotkania, wyznaczają kres, ale i każą wyjść poza.

 

Jesteśmy przekonani, że należy o tych sprawach rozmawiać – przecież świadomość i wyobraźnia idą w parze.

 

19 stycznia odbyło się pierwsze spotkanie pn. GRANICE widzenia / niewidzenia. Zastanawialiśmy się nad tym co dociera do nas z obrazów cierpienia, na ile sami o tym decydujemy i czy odpowiadamy za to, na co i jak patrzymy. W dyskusji udział wzięli: dr hab. Iwona Kurz, Uniwersytet Warszawski, badaczka kultury wizualnej, Margot Sputo, artystka, autorka wystawy „Kto Gdzie", dr hab. Beata Kowalska, Uniwersytet Jagielloński, socjolożka, aktywnie działa w inicjatywie „Witajcie w Krakowie”. Rozmowę poprowadził dr Antoni Bartosz, Muzeum Etnograficzne w Krakowie.

 

--------------------------------------------------------------------------

Kolejne spotkanie już 23 lutego o godz. 18.00 w Muzeum Etnograficznym (plac Wolnica 1)

 

GRANICE empatii

Zaakceptowanie Innego to wyzwanie. Co się dzieje, kiedy w życiu wspólnoty lęk i poczucie zagrożenia ze strony różnych od nas zaczyna przeważać? Jak rozwijać empatię? Czy istnieją dla niej granice?

 

Gośćmi spotkania będą:

 

Olga Stanisławska – dziennikarka, reportażystka, laureatka Nagrody Kościelskich (2002). Pisze o dylematach wielokulturowych społeczeństw, położeniu mniejszości w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie. Publikuje w „Gazecie Wyborczej”, „Polityce” i „Tygodniku Powszechnym”.

 

Bogdan de Barbaro – lekarz psychiatra i terapeuta, profesor nauk medycznych. Kieruje Zakładem Terapii Rodzin Katedry Psychiatrii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego zainteresowania zawodowe dotyczą terapii rodzin w schizofrenii oraz postpsychiatrii.

 

Spotkanie poprowadzi Magdalena Zych – antropolożka kultury, koordynatorka terenowych projektów badawczych Muzeum.

 Powrót do menu głównego
Etnodizajn
Kto Gdzie
Granice
Badania syberyjskie
Rzemiosło 2.0
Strój Krakowiaków zachodnich - badania, monografia, upowszechnienie
Etnokalendarz
WMDL
wirtualne muzea małopolski