AA
Etnograficznym okiem - rysunek
Warsztaty z rysunku - Etnokonkretno! 2015 fot. Anna Grajewska
Warsztaty z rysunku - Etnokonkretno! 2015 fot. Anna Grajewska  

Etnograficznym okiem to cykl otwartych, bezpłatnych warsztatów wprowadzających w zagadnienie rysunku, które skierowane są do młodzieży i osób dorosłych. Raz w miesiącu, w niedzielne popołudnie, zapraszamy do wyjątkowych spotkań z przedmiotem - eksponatem w przestrzeni muzeum. Za pomocą szkicownika, posługując się różnymi technikami rysunkowymi, wkroczymy w świat etnografii, już nie jako zwiedzający, ale badacze, odkrywcy „podszewki” tego fragmentu przeszłości, który zachował się w naszym muzeum.

 

Praca ze szkicownikiem to nie tylko próba zarejestrowania tego co widzimy. To zapis naszego sposobu myślenia. To skupienie na detalu, poszukiwanie poezji w przedmiocie. To też zabawa formą i treścią, bo to co stworzymy, nawet realistycznie odwzorowane, należy już do nas - możemy je przetwarzać i zmieniać, tworząc nową jakość.

 

Warsztat daje możliwość poznania wybranych technik rysunkowych, którym będą poświęcone poszczególne spotkania w minicyklach. Uczestnicy poznają różne narzędzia rysunkowe i będą eksperymentować z własnym stylem. Hasła poszczególnych spotkań staną się drogowskazami w eksploracji wybranych aspektów etnograficznej ekspozycji. Podczas kolejnych odsłon korzystać będziemy z różnych narzędzi, takich jak ołówek, węgiel czy tusz.

 

Warsztaty skierowane są do wszystkich osób chcących spróbować swoich sił w pracy z rysunkiem. Muzeum zapewnia wszystkie niezbędne materiały.

 

Nie obowiązują zapisy. Warsztaty prowadzimy do wyczerpania materiałów - decyduje kolejność!

 

Spotkania prowadzi Agnieszka Lisowska - absolwentka edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych na Akademii Świętokrzyskiej (specjalność: malarstwo sztalugowe). Prowadzi zajęcia edukacyjne w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie. W pracy ceni i poszukuje elementów improwizacji i przestrzeni dla spontaniczności.

 

----------------------------------------------------------------------------------

 

Harmonogram spotkań w I semestrze 2017/2018:

  • 24 września CODZIENNOŚĆ - moja kreska (technika: ołówek)
  • 22 października TOŻSAMOŚĆ - przedmiot przestrzenny (technika: ołówek). Spotkanie odbędzie się na wystawie Na przekór. Kabylia (ul. Krakowska 46)
  • 26 listopada RODZINA - kompozycja (technika: ołówek)
  • 17 grudnia MŁODOŚĆ – światło-cień (technika: węgiel rysunkowy)
  • 28 stycznia CZAS - ostra kreska - miękka plama (technika: węgiel rysunkowy)

----------------------------------------------------------------------------

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

 

Miejsce: Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Plac Wolnica 1

Warsztaty odbywają się raz w miesiącu w niedzielę, w godzinach 16.00 – 18.00

 

Warsztaty bezpłatne.

 

Udział w zajęciach i wydarzeniach organizowanych przez Muzeum Etnograficzne w Krakowie jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na rejestrację fotograficzną i wykorzystanie zdjęć na potrzeby MEK.

 

Informacje: szelingowska@etnomuzeum.eu lub tel.: 12 430 18 27, od poniedziałku do piątku, godz. 8.00 – 16.00.

Galeria:

fot. Marcin Wąsik
fot. Marcin Wąsik
fot. Marcin Wąsik
fot. Marcin WąsikPowrót do menu głównego
Dostępnosć muzeum
Życzenia
WMDL
Badania syberyjskie
bon kultury
Rzemiosło 2.0
Strój Krakowiaków zachodnich - badania, monografia, upowszechnienie
Granice