AA
Dla szkół ponadpodstawowych
Fot. Marcin Wąsik
Fot. Marcin Wąsik  

Warsztaty muzealne prowadzimy od poniedziałku do soboty. W tygodniu przyjmujemy grupy w godzinach 8:30-17:30, a w sobotę 11:00-17:30.

 

Zajęcia dostosowane są do wieku uczestników. Tematyka warsztatów odpowiada założeniom podstawy programowej, a także poszerza zawarte w niej treści o nowe wątki.

 

 

OFERTA WARSZTATÓW DLA KLAS GIMNAZJALNYCH ORAZ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

I semestr 2017/2018

 

Zasady rezerwacji krok po kroku.

 

Dziady część II. Korespondencja sztuk

 

Jest ciemna listopadowa noc poprzedzająca Dzień Zaduszny. W opuszczonej kaplicy na dalekich kresach dawnej Rzeczpospolitej zaczynają się dziać rzeczy niezwykłe… Gra muzealna pełna wyzwań i łamigłówek, sprzyjających nabywaniu oraz systematyzowaniu wiedzy. Poszukiwanie Mickiewiczowskich inspiracji. Odkrywanie fascynującego świata przedchrześcijańskich wierzeń, ludowej moralności i religijności. Tropienie wpływu dawnych zwyczajów na życie w XXI wieku. Uzupełnianie indywidualnych kart pracy zawierających zestaw najważniejszych informacji o lekturze. Praca z tekstem, fragmentami filmów i obrazami.

 

Oni i my – my i oni. Chłopi i mieszczanie w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego

 

Gra muzealna wciągająca w świat „kolorów, krasych wstążek, pawich piór, kierezyj, barwnych kafanów i kabatów” za pomocą inspirujących zadań, zagadek, tekstów źródłowych i multimediów. Odkrywanie specyfiki życia na wsi i w mieście na przełomie XIX i XX wieku. Poszukiwanie klucza do zrozumienia relacji między ówczesnym chłopstwem i mieszczaństwem. Uzupełnianie indywidualnych kart pracy obejmujących zagadnienia kluczowe dla rozumienia i interpretacji „Wesela”.

 

Co masz dziś na sobie?

 

Koszula czy bluza od dresu? Kierpce czy trampki? Ubrania to potrzeba, obyczaj czy moda? Dawne i dzisiejsze techniki wyrobu materiału. Stroje pradziadków i współczesne kolekcje inspirowane dawnymi wzorami. Praktyczne, ładne, znaczące – rozmowa o funkcjach stroju dawniej i dzisiaj. Sprawdzanie jak stare wzory strojów funkcjonują na współczesnej ulicy.

                                                                                             

Po co nam stare pliki? ABC projektów badawczych

 

Warsztat ma na celu przygotowanie uczniów do pracy nad własnym projektem badawczym. Uczy szukania i analizowania informacji, krytycznego myślenia, stawiania hipotez i ich sprawdzenia. Pokazuje jak wykorzystać narzędzia używane w trakcie badań etnograficznych do samodzielnej pracy w szkole. Uczestnicy mają szansę zapoznać się z różnymi kategoriami materiałów archiwalnych i zastanowić się nad tym, co współcześnie dokumentuje otaczający ich świat.

 

Podszewka Kazimierza. Gra miejska

 

Motywem przewodnim gry jest przedwojenna oraz powojenna historia krakowskiej dzielnicy Kazimierz.Idąc śladem dawnych mieszkańców poznajemy ważne postacie związane z historią dzielnicy oraz na nowo odkrywamy dobrze znane miejsca jak Plac Nowy czy ulica Szeroka. Rozwiązując kolejne zagadki uczestnicy równocześnie zbierają informacje o współczesnym życiu dzielnicy. Praca z kartą zadań, szkicownikiem oraz aparatem fotograficznym pozwala poznać w praktyce metody pracy historyków oraz etnografów.

 

Gramatyka kultury

 

Jak we wrzeniu pojęć i emocji zdobyć się na obiektywizm oraz gdzie szukać słów o obniżonej temperaturze? Czy badanie reguł rządzących stosowaniem wyrazów i zdań jest wyłączną domeną gramatyki? Czy język może mieć wpływ na percepcję rzeczywistości? W czasie warsztatów zmierzymy się z krytyczną analizą klasycznych tekstów i dokumentów z muzealnego archiwum. Prześledzimy związki słów z warunkami historycznymi i społeczno-kulturowymi, w jakich były wypowiadane. Poznamy możliwości i ograniczenia związane z patrzeniem na świat przez nasze "kulturowe okulary". Zdobytą wiedzę wykorzystamy w praktyce, budując narracyjną wystawę z wybranych obiektów z kolekcji MEK.

 

Czas trwania: 2 godz.

 

Warsztaty prowadzimy jedynie dla grup, które dokonały wcześniejszej rezerwacji.

 

Rezerwacje przyjmujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 – 17.00 pod numerem telefonu 12 430 18 27 lub pod adresem edukacja@etnomuzeum.eu.

 

OFERTA PDF

 


 

 Powrót do menu głównego
Dostępnosć muzeum
Życzenia
WMDL
Badania syberyjskie
bon kultury
Rzemiosło 2.0
Strój Krakowiaków zachodnich - badania, monografia, upowszechnienie
Granice