AA
Dla szkół podstawowych
fot. Marcin Wąsik
fot. Marcin Wąsik  

Warsztaty muzealne dla szkół prowadzimy od poniedziałku do soboty. W tygodniu przyjmujemy grupy w godzinach 8:30-17:30, a w sobotę 11:00-17:30.

 

Zajęcia dostosowane są do wieku uczestników. Tematyka warsztatów odpowiada założeniom podstawy programowej, a także poszerza zawarte w niej treści o nowe wątki.

 

 

OFERTA WARSZTATÓW DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

I semestr 2017/2018

 

Zasady rezerwacji krok po kroku.

 

TRADYCJE I OBRZĘDY

 

Czas niecodzienny. Boże Narodzenie.

(od 20 listopada do 22 grudnia)

(warsztat przeznaczony dla klas 1-7)

 

Co wspólnego ma pająk z Bożym Narodzeniem? Jak wyglądają i do czego służyły opłatkowe światy? Kalendarz przygotowań, świąteczne zwyczaje, bożonarodzeniowe tradycje. Poznawanie znaczeń wigilijnych smaków i zapachów. Tworzenie tradycyjnych ozdób na choinkę.

 

Pojęcia: zwyczaje, obrzędy, rośliny, potrawy świąteczne, życie codzienne, tradycja, święta, choinka, symbolika ozdób.

 

Kolędnicy idą.

(od 3 stycznia do 2 lutego 2018)

(warsztat przeznaczony dla klas 1-7)

 

Dlaczego kolędnicy pukają do naszych drzwi? Jak dawniej wyglądało kolędowanie? Postacie i dialogi krakowskich szopek. Teatralne eksperymenty i tworzenie krótkiego przedstawienia na bazie tradycyjnego tekstu kolędniczego.

 

Pojęcia: zwyczaje, obrzędy, życie codzienne, tradycja, święta, szopka, kolędnicy, turoń, król Herod, teatr, przedstawienie.                                                                                                 

DAWNIEJ I DZIŚ

 

Krakowiacy. Chodź, opowiem Ci historię.

(warsztat przeznaczony dla klas 1-7)

 

Jak funkcjonowała podkrakowska wieś i kim byli jej mieszkańcy? Fabularna podróż przez dawne izby, jarmarki, pola i rzemieślnicze warsztaty. Ćwiczenie umiejętności podejmowania decyzji oraz pracy w grupie. Wspólne tworzenie ilustrowanej opowieści osadzonej w realiach początku XX wieku. 

 

Pojęcia: życie codzienne na wsi, mała ojczyzna, mieszkańcy wsi, dawne zawody, rzemiosło, historia domu; tradycja, opowieść.

                                                                                                                            

W dawnej szkole.

(warsztat przeznaczony dla klas 1-7)

 

Do jakiej szkoły chodzili nasi pradziadkowie? W jakie gry i zabawy bawili się na przerwach? Czym były wakacje węglowe? Powrót do szkoły sprzed lat, świata drewnianych tornistrów, tabliczek, ławek z kałamarzami, oślich uszu, woreczków z grochem oraz wędrownego nauczyciela.

 

Pojęcia: mała ojczyzna, szkoła, edukacja, tradycja, dawne przedmioty, nauczyciel, zwyczaje.

 

Co masz dziś na sobie.

(warsztat przeznaczony dla klas 1-7)

 

Praktyczne czy modne? Jakie były stroje naszych pradziadków? Czy dzisiejsze ubrania nadają się do muzealnej kolekcji? Kapelusze kąpane w maśle, miłosne buty i inne zaskakujące sekrety ludowego stroju. Odkrywanie dawnych wzorów i materiałów oraz sprawdzanie ich dzisiejszej funkcjonalności. Modowe inspiracje.

 

Pojęcia: stroje ludowe, funkcja strojów, elementy strojów, wzory, krój, tradycja, obyczaje, moda, materiały.

 

Laboratorium zabawy.

(warsztat przeznaczony dla klas 1-3)

 

Co zrobić z wolnym czasem, gdy nie ma pod ręką tableta, telewizora, ani nawet książki?  Jak pokonać nudę za pomocą patyków, kredy i starych szmatek? Pomysły na czas wolny sprzed stu lat. Wprawianie w ruch zabawek z odpustowych kramów, podwórek i wiejskich chat.

 

Pojęcia: dawne zabawki, gry i zabawy dziecięce, czas wolny, obowiązki dzieci, życie codzienne na wsi i w mieście, zwyczaje.

 

PRZYRODA I TECHNIKA

 

Pogodne doświadczenia.

(warsztat przeznaczony dla klas 1-3)

 

Jaki związek ma ze sobą atmosfera i kultura? Tradycyjne sposoby przewidywania pogody. Dekodowanie komunikatów płynących z zachowania zwierząt i odczytywanie śladów zawartych w języku. Budowa przyrządów meteorologicznych z materiałów ekologicznych oraz surowców wtórnych.

Pojęcia: obserwacja przyrody, pogoda, budowa przyrządów meteorologicznych, przysłowia, gra.

 

Matematyka na ludowo.

(warsztat przeznaczony dla klas 1-3)

 

Jak nie stracić rachuby w izbie, kopie i tuzinie? Czy stopy i łokcie mogą ułatwić zakupy? Rachunki w wiejskiej chacie i góralskim szałasie. Dawne sposoby handlu i rozliczeń wprowadzające uczestników w podstawowe problemy matematyczne.

 

Pojęcia: matematyka, dodawanie, odejmowanie, targ, handel, jarmark, dawne miary i wagi, mierzenie długości, bezmian.

 

Na targu. Gra ekonomiczna.

(warsztat przeznaczony dla klas 1-7)

 

Czy można coś kupić nie używając pieniędzy? Bez jakich przedmiotów nie wyobrażali sobie życia dawni mieszkańcy okolic Krakowa? Czym różni się targ od galerii handlowej? Popyt, podaż, biznesowe ryzyko oraz inne czynniki ekonomiczne. Ćwiczenie umiejętności matematyczno – logicznych i pracy w grupie.

 

Pojęcia: dawni rzemieślnicy, targ, podstawy ekonomii, rodzaje dóbr, obliczenia pieniężne, mechanizmy rynkowe.

 

KULTURA SWIATA

 

W 90 minut dookoła świata.

(warsztat przeznaczony dla klas 1-3)

 

Czy możliwa jest ekspresowa podróż dookoła świata? Muzealna gra terenowa pełna zagadek i ciekawych tropów. Poznawanie nowych dźwięków, zapachów. Przyglądanie się strojom, narzędziom, i codziennemu otoczeniu mieszkańców różnych zakątków ziemi.

 

Pojęcia: podróże, zapachy i smaki, mapa świata, geografia świata, życie codzienne na świecie, tradycja, obrzędy, stroje, kultury pozaeuropejskie, orientacja w terenie.

 

Wyprawa w świat: Szlakiem ubioru.

(warsztat przeznaczony dla klas 4-7)

 

Ubranie to potrzeba, obyczaj czy moda? W jaki sposób ludzie w różnych kulturach kreują swój wizerunek przy pomocy stroju, makijażu i fryzury? Ubrania na co dzień i od święta, na specjalne okazje i do pracy. Kody kroju, koloru,  materiału i zdobień na przykładzie wybranych eksponatów z kolekcji pozaeuropejskiej.

 

Pojęcia: kultury pozaeuropejskie, moda, ubiór, tradycja, podróże, wizerunek, obyczaj, znaczenie stroju, strój tradycyjny.

 

Warsztaty w ramach BONU KULTURY (szczegóły)

 

"Słowa do rzeczy"

 

Dlaczego leje jak z cebra? Kto szyje grubymi nićmi? Jakiej przysługi można spodziewać się po niedźwiedziu? Na warsztatach odkryjemy bliskie związki wyrazów, którymi posługujemy się na co dzień oraz przedmiotów, które trafiły do lamusa. Poznamy pochodzenie znanych, choć nie zawsze rozumianych, powiedzeń i zwrotów. Kluczem do rozwiązania językowych zagadek staną się obiekty z kolekcji Muzeum. Celem warsztatów jest pobudzenie wyobraźni dzieci, rozwinięcie umiejętności posługiwania się związkami frazeologicznymi oraz kształtowanie pozytywnej więzi z językiem.

 

"Autoportret"

 

Jak przy pomocy koloru wyrazić swój nastrój? Co to jest atrybut i czy tylko super bohater może go mieć?  Jak opisać nasze zainteresowania i co o nas mówi to co lubimy jeść?

 

Warsztaty są zaproszeniem do wspólnej podróży po wystawie sztuki z kolekcji MEK i odkrycia znaczeń niezwykłych obrazów (drzeworyty, obrazy na szkle itp.). Wybrane dzieła staną się punktem wyjścia do rozmowy o atrybutach i o tym, jak za ich pomocą można opisać siebie, swoje zainteresowania, osobowość czy marzenia. Praca ze zdjęciami i atrybutami pozwoli każdemu stworzyć kolaż przedstawiający „najbardziej niesamowita wersja mnie”.

 

 

 

 

Galeria:

Fot. Marcin Wąsik.
Fot. Marcin Wąsik.
Fot. Marcin Wąsik.
Fot. Marcin Wąsik.
Fot. Marcin Wąsik.
Fot. Marcin Wąsik.
Fot. Marcin Wąsik.
Fot. Marcin Wąsik.
Fot. Marcin Wąsik.
Fot. Marcin Wąsik.
Fot. Marcin Wąsik.
Fot. Marcin Wąsik.Powrót do menu głównego
Dostępnosć muzeum
Życzenia
WMDL
Badania syberyjskie
bon kultury
Rzemiosło 2.0
Strój Krakowiaków zachodnich - badania, monografia, upowszechnienie
Granice