AA
Dla przedszkoli
fot. Marcin Wąsik
fot. Marcin Wąsik  

Warsztaty muzealne dla przedszkoli prowadzimy od poniedziałku do soboty. W tygodniu przyjmujemy grupy w godzinach 8:30-17:30, a w sobotę 11:00-17:30.

 

Zajęcia dostosowane są do wieku uczestników. Tematyka warsztatów odpowiada założeniom podstawy programowej, a także poszerza zawarte w niej treści o nowe wątki.

 

 

OFERTA WARSZTATÓW DLA GRUP PRZEDSZKOLNYCH

I semestr 2017/2018

 

Zasady rezerwacji krok po kroku.

 

TRADYCJE I OBRZĘDY

 

Czas niecodzienny. Boże Narodzenie.

(warsztat prowadzimy od 20 listopada do 22 grudnia)

 

Co wspólnego ma pająk z Bożym Narodzeniem? Jak wyglądają i do czego służyły opłatkowe światy? Kalendarz przygotowań, świąteczne zwyczaje, bożonarodzeniowe tradycje. Poznawanie znaczeń wigilijnych smaków i zapachów. Tworzenie tradycyjnych ozdób na choinkę.

 

Pojęcia: zwyczaje, obrzędy, rośliny, potrawy świąteczne, życie codzienne, tradycja, święta, choinka, symbolika ozdób.

 

PRZYRODA

 

Cztery pory roku. Jesień.

 

Co dzieje się z przyrodą wraz z nadejściem jesieni? Dlaczego wszyscy mają wtedy ręce pełne roboty? Dziuple i piwnice, futerka i ubrania: obserwacjapracy dawnych gospodarzy w analogii do zmian w świecie zwierząt. Barwy i kształty jesiennego lasu. Działania sensoryczne i plastyczne.

 

Pojęcia: pory roku, zmiany w przyrodzie, przetwory, las, plony, kalendarz obrzędowy, tradycja, świat zwierząt, materiały, życie codzienne na wsi, etymologia nazw miesięcy.

 

Cztery pory roku. Zima.

 

Skąd wziąć najpiękniejsze wzory na koronki i wycinanki? Czy z wełny, wrzątku i popiołu można zrobić cieplutką kurtkę? Zimowe życie zamknięte w małej izbie, obowiązki i przyjemności w długie, mroźne wieczory. Odkrywanie tajemnic kołowrotka i folusza. Odszyfrowywanie nazw zimowych miesięcy.

 

Pojęcia: pory roku, zmiany w przyrodzie, kalendarz obrzędowy, tradycja, etymologia nazw miesięcy, życie codzienne na wsi, dawne instrumenty, rzemiosło, dawne przedmioty, materiały.

 

Od nasionka do nasionka.

 

Nasionko, roślina, kwiat, owoc, nasionko, roślina, kwiat… czy ta historia ma koniec? Śledzenie cyklu wzrostu roślin na przykładzie jednego nasionka. Rodzaje nasion, kwiatów i owoców. Eksperymenty z różnymi rodzajami podłoża i wizyta w królestwie owadów.

 

Pojęcia: rozwój roślin, nasiona, owoce, kwiaty, gleba, zmiany w przyrodzie, owady, pszczoły.

 

LOGIKA

 

Matematyka na ludowo.

 

Jak nie stracić rachuby w izbie, kopie i tuzinie? Czy stopy i łokcie mogą ułatwić zakupy? Rachunki w wiejskiej chacie i góralskim szałasie. Dawne sposoby handlu i rozliczeń wprowadzające uczestników w podstawowe problemy matematyczne

 

Pojęcia: matematyka, dodawanie, odejmowanie, targ, handel, jarmark, dawne miary i wagi, mierzenie długości, bezmian.

 

Jak to działa?

 

Czy dom może funkcjonować bez prądu? Co łączy kołowrotek, lokomotywę i rowerek? Zabawy fizyką i fizyka w zabawie. Wprawianie w ruch dawnych mechanizmów i tropienie tradycyjnych rozwiązań w nowoczesnej odsłonie. Proste eksperymenty z kołami, bloczkami, przekładniami i dźwigniami.

 

Pojęcia: dawne sprzęty domowe, pojazdy, mechanizmy, maszyny proste, zabawy konstrukcyjne, eksperymenty, mechanika.

 

DAWNIEJ I DZIŚ

 

Gdzie mieszkali Krakowiak i Krakowianka.

 

Jak wyglądał dawny dom i jego mieszkańcy? Wizyta w izbie krakowskiej połączona z niezwykłymi opowieściami, przymierzaniem dawnych strojów i pracą z rekwizytami. Wędrówka szlakiem tajemniczych kart w poszukiwaniu historii rodziny sprzed stu lat.

 

Pojęcia: Kraków, mała ojczyzna, opowieść, rzemiosło, rodzina, teatr, rolnictwo.

 

Chodź, opowiem Ci legendę. 

 

Czy legend można tylko słuchać? A może uda się je powąchać, dotknąć lub wytańczyć? Opowieści magicznego Krakowa tworzone słowem, ruchem, dźwiękiem i obrazem. Radość wspólnego opowiadania i przeżywania historii przy pomocy różnych zmysłów.

 

Pojęcia: legenda, historia Krakowa, symbol, atrybut, Smok Wawelski, św. Kinga, Lajkonik, Twardowski, strój ludowy, teatr, ścieżka zmysłów.

 

Laboratorium zabawy.

 

Co zrobić z wolnym czasem, gdy nie ma pod ręką tableta, telewizora ani nawet książki?  Jak pokonać nudę za pomocą patyków, kredy i starych szmatek? Pomysły na czas wolny sprzed stu lat. Wprawianie w ruch zabawek z odpustowych kramów, podwórek i wiejskich chat.

 

Pojęcia: dawne zabawki, gry i zabawy dziecięce, czas wolny, obowiązki dzieci, życie codzienne na wsi i w mieście, zwyczaje.

 

OFERTA PDF

 

 

 

 

 

 Powrót do menu głównego
Dostępnosć muzeum
Życzenia
WMDL
Badania syberyjskie
bon kultury
Rzemiosło 2.0
Strój Krakowiaków zachodnich - badania, monografia, upowszechnienie
Granice