AA
dla grup 2014
Fot. Marcin Wąsik
Fot. Marcin Wąsik  

Program dla grup zorganizowanych na lipiec
 

Warsztaty uczą samodzielnego wyciągania wniosków w oparciu o doświadczenia i obserwacje. Stymulują uczestników do pracy w grupie. Rozwijają ciekawość i inspirują do poznawania różnorodnych dziedzin wiedzy.
 

Gdzie mieszkają Krakowiak i Krakowianka?
Jak właściwości terytorium i jego historia wpływają na ludzi, którzy żyli tu przed nami? Jakie wydarzenia wyznaczały dawny rytm życia? Jak funkcjonował dawny dom i jego mieszkańcy? Jakimi wzorami i kolorami posługiwano się przy ozdabianiu domu? Wizyta w izbie krakowskiej połączona z lokalnymi opowieściami, zakładaniem dawnych strojów i pracą z rekwizytami. Odkrywanie sekretów zalipiańskiej skrzyni i praca nad alternatywną kroniką klasową.


Grzechotki, terkotki, instrumenty dęte – zrób to sam!
Czy dźwięki rożnych instrumentów mogą nam coś powiedzieć o ludziach i miejscach z których pochodzą? Jaką rolę odgrywa muzyka w życiu człowieka w różnych zakątkach ziemi, jak nadaje rytm jego codzienności i świętom? Czy instrumenty mogą leczyć, zaklinać zwierzęta, wyrażać emocje? Wsłuchiwanie się w rytmy ziemi, przyrody a także naszej codzienności. Obserwacja bogactwa form i ornamentów zdobiących instrumenty z całego świata.


Podszewka Kazimierza. Gra miejska
Motywem przewodnim gry jest przedwojenna oraz powojenna historia krakowskiej dzielnicy Kazimierz.  Idąc śladem dawnych mieszkańców poznajemy ważne postacie związane z historią dzielnicy oraz na nowo odkrywamy dobrze znane miejsca jak Plac Nowy czy ulica Szeroka. Rozwiązując kolejne zagadki uczestnicy równocześnie zbierają informacje o współczesnym życiu dzielnicy. Praca z kartą zadań, szkicownikiem oraz aparatem fotograficznym pozwala poznać w praktyce metody pracy historyków oraz etnografów.


Co masz dziś na sobie?
Koszula czy bluza od dresu? Kierpce czy trampki? Ubrania to potrzeba, obyczaj czy moda? Dawne i dzisiejsze techniki wyrobu materiału. Stroje pradziadków i współczesne kolekcje inspirowane dawnymi wzorami. Praktyczne, ładne, znaczące – rozmowa o funkcjach stroju dawniej i dzisiaj. Sprawdzanie jak stare wzory strojów funkcjonuje na współczesnej ulicy.
 

Miejsce: Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Plac Wolnica 1
Koszt warsztatów: 7 zł od uczestnika
Rezerwacja:  12 430 60 23, edukacja@etnomuzeum.eu

 


 Powrót do menu głównego
Dostępnosć muzeum
Życzenia
WMDL
Badania syberyjskie
bon kultury
Rzemiosło 2.0
Strój Krakowiaków zachodnich - badania, monografia, upowszechnienie
Granice