AA
Coś takiego! Opowieści o przedmiotach
fot. Marcin Wąsik
fot. Marcin Wąsik  

Coś takiego! to comiesięczne spotkania dla dzieci w wieku od 10 do 13 lat, podczas których uczestnicy wcielą się w rolę muzealników mających do czynienia z niezwykłym światem rzeczy.

 

Jak wiele informacji zawartych jest w przedmiocie, w jego kształcie, kolorze, w zastosowaniu? Dlaczego niektóre są uznawane za magiczne, a inne nie? Czym różni się przedmiot wykonany ręcznie od takiego, który powstał w fabryce?

 

W ramach warsztatów będziemy wspólnie szukać odpowiedzi na te pytania. Odwiedzimy muzealne magazyny i zbadamy wybrane obiekty Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Spróbujemy odgadnąć do czego mogły służyć oraz poszukamy informacji o ludziach, którzy ich używali. Nauczymy się czytać przedmioty i sporządzać ich kartę inwentarzową. Nauczymy się także patrzeć na świat inaczej. Rozpoznawać osobisty wymiar rzeczy oraz w całym ich mnóstwie odnajdować prawdziwe skarby.

 

Prowadzący: Mateusz Świstak – absolwent polonistyki. Opowiadacz i animator kultury. Zawodowo zajmuje się pracą z baśnią i opowieścią. Prowadzi zajęcia dla dzieci, jak i dorosłych. Na blogu basnienawarsztacie.pl pisze o baśniach ich znaczeniu i wykorzystaniu w codzienności. Poza Muzeum Etnograficznym, współpracuje także z Muzeum w Gliwicach, Domem Oświatowym Biblioteki Śląskiej w Katowicach, Tarnogórskim Centrum Kultury. Laureat nagrody specjalnej w konkursie im. Astrid Lindgren na najlepszą książkę dla dzieci.

 

Na zajęcia zapraszamy raz w miesiącu, w piątki od godziny 17:00 do 19:00.

 

Terminy spotkań w I semestrze 2017/2018:

29 września

27 października

24 listopada

15 grudnia

19 stycznia

16 lutego

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

  • Miejsce: Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Plac Wolnica 1
  • Koszt pojedynczego biletu na zajęcia to 18 zł. 
  • Honorujemy Kartę Dużej Rodziny, Krakowską Kartę Rodzinną oraz Krakowską Kartę Rodzinną 3+ – 30% zniżki na udział w zajęciach dla posiadaczy Karty.
  • Osoby zmotoryzowane  zachęcamy do skorzystania z muzealnego parkingu - budynek Esterki, wjazd od ul.Trynitarskiej. Ilość miejsc jest ograniczona.
  • Rodziców oczekujących na uczestników zajęć zachęcamy w tym czasie do zwiedzania naszych wystaw (stałej i czasowych) bez konieczności kupowania biletu.

 

Udział w zajęciach i wydarzeniach organizowanych przez Muzeum Etnograficzne w Krakowie jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na rejestrację fotograficzną i wykorzystanie zdjęć na potrzeby MEK.

 

Informacje i rezerwacje: blaszczynska@etnomuzeum.eu lub tel.: 12 430 18 27, od poniedziałku do piątku, godz. 8.00 – 16.00.   Powrót do menu głównego
Dostępnosć muzeum
Życzenia
WMDL
Badania syberyjskie
bon kultury
Rzemiosło 2.0
Strój Krakowiaków zachodnich - badania, monografia, upowszechnienie
Granice