Program wystawy „Obojętnie, gdzie to jest na świecie”

– WYDARZENIA W PAŹDZIERNIKU –

• Oprowadzania kuratorskie po wystawie Obojętnie, gdzie to jest na świecie
Zapraszamy na zwiedzanie wystawy Obojętnie, gdzie to jest na świecie w towarzystwie jednej z kuratorek wystawy.

21 października, godz. 12.00
24 października, godz. 17.00
Muzeum Etnograficzne w Krakowie
ul. Krakowska 46
– wstęp wolny –
więcej informacji >>> CZYTAJ

• Baj – Myśliwski. O tym, co ważne. Obojętnie, gdzie to jest na świecie

Zapraszamy na rozmowę dwóch przyjaciół – Stanisława Baja i Wiesława Myśliwskiego. Uczestniczyć w niej będą także współkuratorzy wystawy: Dorota Majkowska-Szajer oraz Jerzy Illg.

21 października, godz. 17.00
Muzeum Etnograficzne w Krakowie
Ratusz, pl. Wolnica 1
więcej informacji >>> CZYTAJ

UWAGA! Aktualizacja z dnia 15 października: Rozdaliśmy już wszystkie wejściówki na spotkanie ze Stanisławem Bajem i Wiesławem Myśliwskim. Dziękujemy za tak duże zainteresowanie.

//W związku z ogromnym zainteresowaniem i ograniczoną liczbą miejsc, w trosce o Państwa komfort, zdecydowaliśmy się wprowadzić wejściówki. Wszystkich zainteresowanych udziałem w spotkaniu ze Stanisławem Bajem i Wiesławem Myśliwskim zapraszamy po bezpłatne karty wstępu. Można je odebrać od soboty 13 października do piątku 19 października (lub do wyczerpania wejściówek) w kasach w Ratuszu na pl. Wolnica 1 lub w Domu Esterki przy ul. Krakowskiej 46, w godzinach otwarcia Muzeum. Jedna osoba może otrzymać maksymalnie dwie wejściówki.//

Jednocześnie informujemy, że 22 października w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha odbędzie się rozmowa z Wiesławem Myśliwskim na temat jego najnowszej powieści.

– MINIONE WYDARZENIA –

SPOTKANIA ZE STANISŁAWEM BAJEM

• Wprawki plenerowe

28 lipca, godz. 19, w Muzeum i nad Wisłą

Nadwiślański spacer ze Stanisławem Bajem połączony z krótkim plenerem malarskim nad Wisłą. Startujemy w przestrzeni wystawy w Domu Esterki, ul. Krakowska 46. Wyruszamy nad rzekę, wyglądając zmroku. Po warsztatach, ok. godz. 21, zapraszamy na koncert w gościnnych progach Stacji Wisła, ul. Zabłocie[e1] . Nabożne i świeckie pieśni kurpiowskie wykonają Adam Strug (śpiew) i Hipolit Woźniak (lira korbowa). Na warsztaty obowiązują zapisy: grajewska@etnomuzeum.eu, tel. 012 430 18 27. Przyjmujemy do 30 osób. Zapewniamy materiały. Na koncert wstęp wolny.

• Wprawki portretowe

23 września, godz. 16, Dom Esterki, ul. Krakowska 46
Zaczynamy rozmową ze Stanisławem Bajem w tej części wystawy, gdzie prezentowane są portrety jego ulubionych modeli. Następnie zapraszamy na warsztaty pod okiem artysty. Obowiązują zapisy: szelingowska@etnomuzeum.eu, tel. 012 430 18 27. Przyjmujemy do 30 osób. Zapewniamy materiały.

• Artysta na „Nieobjętej ziemi”

14 października, godz. 16.00, Ratusz, pl. Wolnica 1
Zapraszamy na zwiedzanie wystawy Nieobjęta ziemia (część wystawy stałej MEK) w towarzystwie Stanisława Baja. Porozmawiamy o sztuce niezależnej i artystach działających poza rygorami akademii. Wstęp wolny.

KINO PLENEROWE

Zawsze w czwartek, zawsze o 21.00. Spotykamy się na podwórku Domu Esterki, ul. Krakowska 46 (w razie niepogody przenosimy seans do Ratusza, pl. Wolnica 1). Filmy w oryginalnych wersjach językowych z polskimi napisami.

• 19 lipca Nieściszalni, reż. Ola Simonsson, Johannes Stjӓrne Nilsson, 2010 (1 godz. 38 min). Czy przewód pokarmowy może być instrumentem? W tym filmie gra się na wszystkim. Naprawdę na wszystkim. I łamie się prawo w imię sztuki. Będzie głośno!
  • 26 lipca Rzeki i przypływy, reż. Thomas Riedelsheimer, 2001 (1 godz. 30 min) Focus na Andy’ego Goldsworthy’ego, szkockiego mistrza land-artu. Dla tych, którzy nie wierzą w łatwy podział na to, co tworzone, i tego, kto i z czego tworzy.
  • 2 sierpnia Andriej Rublow, reż. Andriej Tarkowski, 1966 (3 godz. 25 min). Legendarna opowieść kinowa o legendarnym twórcy ikon. Potężna dawka sztuki z kultową sceną odlewania dzwonu. Nie tylko dla koneserów.
  • 9 sierpnia Serafina, reż. Martin Provost, 2008 (2 godz. 5 min). Oparta na prawdziwych wydarzeniach historia charyzmatycznej kobiety obdarzonej niespotykanym talentem. Sztuka odmienia życie. Może każdego z nas?
  • 16 sierpnia Angelus, reż. Lech Majewski, 2001 (1 godz. 46 min). Przełomowy moment w działalności Grupy Janowskiej, gminy okultystycznej działającej na Śląsku w latach 30. i krótko po wojnie. Tajemne znaki, księgi, sztuka z familoków. I potrójne proroctwo zapowiadające wybuch wielkiej wojny, inwazję demonów, zniszczenie ludzkości przez promień z Saturna. Czy artyści mogą uratować nasz świat?

Rozmowy wokół projekcji prowadzi Piotr Zdybał – historyk sztuki, kurator, krytyk, doktorant w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie, wykładowca akademicki, kurator międzynarodowych wystaw oraz wielu projektów filmowo-artystycznych. Przed każdym seansem zapraszamy na wprowadzenie (ok. 15 min), po filmie mile widziane dyskusje. Wstęp wolny.

OPROWADZANIA KURATORSKIE po wystawie Obojętnie, gdzie to jest na świecie
Dom Esterki, Krakowska 46.

• 15 lipca, 19 sierpnia, 16 września

Wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym Conrad Festival 2018. Osobny program łączący wystawę z festiwalem jesienią na stronie www.conradfestival.pl.