Wystawa drzeworytów z kolekcji MEK na Słowacji

Od 8 września 2018 roku ludowe drzeworyty z Płazowa z kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie prezentowane są w Urzędzie Wojewódzkim w Trenczynie na Słowacji. Wystawa towarzyszy XVI Festiwalowi „PRZYJAŹŃ BEZ GRANIC” i będzie trwała do 30 października 2018 roku. Współorganizatorem wystawy jest Klub Polski w Trenczynie, lokalne stowarzyszenie polonijne.

Ludowe drzeworyty z Płazowa to unikalny zbiór 13 klocków drzeworytniczych z pierwszej połowy XIX wieku. Matryce od ok. 1830 roku znajdowały się w posiadaniu rodziny Macieja Kostryckiego, która wykonywała z nich odbitki i sprzedawała mieszkańcom okolicznych wiosek, zamieszkałych przez Polaków i Ukraińców. Pod koniec XIX wieku klocki trafiły do znanej kolekcjonerki zakopiańskiej Marii Dembowskiej, a następnie do Muzeum Etnograficznego w Krakowie. W pierwszych dekadach XX wieku stały się słynne za sprawą licznych opracowań, które powstały na ich temat. Wykonane z  nich odbitki były rarytasem kolekcjonerskim oraz źródłem inspiracji dla wielu artystów.

Pasjonująca historia warsztatu Kostryckich w Płazowie oraz dzieje kolekcji dostępne są w Wirtualnym Muzeum Drzeworytów Ludowych.

Wybrane  klocki i odbitki oglądać można na wystawie stałej w Muzeum Etnograficznym w Krakowie.

Więcej o wystawie prezentowanej na Słowacji oraz o polsko-słowackich badaniach nad drzeworytami ludowymi czytaj TUTAJ.