„Tuż obok” – nowa książka MEK i Wydawnictwa Czarne

27 czerwca ukazała się książka „Tuż obok” Wojciecha Nowickiego wydana przez Muzeum Etnograficzne w Krakowie oraz Wydawnictwo Czarne.

Wojciech Nowicki uważnie przegląda tekę Schultza – przechowywany w Muzeum Etnograficznym w Krakowie zbiór fotografii z okresu I wojny światowej. Odkrywa w nim wszechobejmujący brak: z górą tysiąc dwieście zdjęć, ale żadnych trupów na polach bitew, niewiele rozpadu i ruin, niemal nic, co przeorało świat, jakby fotografowie przechodzili zawsze tuż obok wielkich wydarzeń. Wywodzi z nich opowieść o pączkowaniu przemocy i jej niedostrzegalnej wszechobecności, o przemilczeniu i nieprawdzie w fotografii.

Wojciech Nowicki (ur. 1968) jest autorem książek Dno oka. Eseje o fotografii, Salki oraz Odbicie. Opublikował również monografie fotograficzne Jerzy Lewczyński. Pamięć obrazu i Zofia Rydet. Zapis socjologiczny.

Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Czarne: www.czarne.com.pl/katalog/ksiazki/tuz-obok