Pietropawłowsk, fot. Andrzej Dybczak

Kamczatka – kolejny etap projektu o kolekcji syberyjskiej MEK

Rozpoczął się kolejny etap prac badawczych dotyczących kolekcji syberyjskiej MEK, tym razem na Kamczatce. Bezpośrednią przyczyną wyboru miejsca badań etnograficznych są zbiory Benedykta Dybowskiego, który właśnie w północno-wschodnim regionie Rosji prowadził swe badania przyrodnicze dzierżąc posadę lekarza okręgowego w Pietropawłowsku (1879) i z racji swej profesji często kontaktując się z mieszkańcami półwyspu.

Miejscowości objęte badaniami to między innymi Pietropawłowsk, oddalone o pięć godzin jazdy autobusem na północ Milkowo, i dalej w kierunku północnym położone w górach Esso. To miejsca, w których przy odrobinie szczęścia będzie można dowiedzieć się wiele na temat obiektów przechowywanych w Krakowie, ale także poznać współczesne realia życia mieszkańców Kamczatki, rybaków, myśliwych, nauczycieli, folklorystycznych działaczy, przewodników turystycznych, taksówkarzy i innych napotkanych ludzi.

W czasach Dybowskiego Kamczatka była dobrze skomunikowana drogą morską z Kalifornią, dziś połączenia lotnicze umożliwiają dotarcie tam z Moskwy, ale także z nieodległej Alaski. Pozwija się przemysł turystyczny, przyciągając wielbicieli czynnych wulkanów i licznej populacji niedźwiedzi, śpiących teraz w najlepsze.

Od wiosny 2016 Muzeum Etnograficzne w Krakowie realizuje naukowy projekt badawczy o ponad stuletniej kolekcji syberyjskiej znajdującej się w zbiorach instytucji. W rezultacie, w 2019 roku, kolekcja zostanie udostępniona w cyfrowym repozytorium wraz z materiałami audio i wideo z badań terenowych oraz dostępnymi danymi archiwalnymi (więcej).