AA
Wiadomości
img
 

17 września - Karaimi w Krakowie


17 września zapraszamy na dzień karaimski w Krakowie.

W programie rozmowy, filmy, tańce:

 

11.00 – 13.00 „Szlakiem karaimskich legend” – warsztaty prowadzone przez zespół ds. edukacji MEK. Wraz z Karaimami wyruszymy w drogę, a prowadzić nas będą ich legendy. Odwiedzimy miejsca, w których żyli dawniej i żyją dziś. Usłyszymy opowieści o wielkiej miłości, mędrcu z Krymu i czarodziejskim koniu Księcia Witolda. Namalujemy nieznany karaimski świat.
(obowiązują zapisy, tel. 12 430 18 27)

 

15.00 – 16.30 „Etniczne klimaty. Karaimi - najmniejsza mniejszość” – pokaz filmu (realizacja: Waldemar Janda, 2008, 21 min) oraz rozmowa z udziałem przedstawicieli Związku Karaimów Polskich: Marioli Abkowicz, Anny Sulimowicz, Adama Dubińskiego oraz prof. Szymona Pileckiego.

 


16.30 – 17.30 „Karaimi w Galicji” – opowieść Anny Sulimowicz. Zazwyczaj z Karaimami kojarzą się przede wszystkim Troki na Litwie. Warto jednak pamiętać, że karaimskie społeczności istniały także w Haliczu, Lwowie, Kukizowie, a za pracą i po naukę ich przedstawiciele trafiali do Krakowa i innych galicyjskich miast.

 


17.30 – 18.00 Karaimski Zespół Folklorystyczny „Dostłar” – prezentacja tańców wzorowanych na dawnym karaimskim folklorze.

 


18.15 – 19.15 „Mówię po karaimsku” (Mień karajcze sioźliejm ) – prelekcja o języku karaimskim połączona z nauką podstawowych zwrotów. Prowadzi dr Michał Németh (turkolog, hungarysta, Katedra Filologii Węgierskiej UJ). Pozostając przez stulecia w izolacji od innych pokrewnych języków, karaimski zachował wiele archaicznych cech. W XX wieku znalazł się na skraju wymarcia.

 


19.30-20.30 „Kybyn da tutmacz” – o kuchni karaimskiej opowie Mariola Abkowicz.

 

WSTĘP WOLNY!

 

 Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Ratusz, plac Wolnica 1

 

 
Powrót do listy wiadomości
Dostępnosć muzeum
Życzenia
WMDL
Badania syberyjskie
bon kultury
Rzemiosło 2.0
Strój Krakowiaków zachodnich - badania, monografia, upowszechnienie
Granice