AA
Wiadomości
img
 

Spotkasz tam siebie, jakiego się nie spodziewasz


Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie prowadzi projekt badawczy pod nazwą „Wesela 21”. Celem projektu jest rozpoznanie oraz zinterpretowanie zjawiska współczesnego ślubu i wesela, współczesnej obyczajowości i rytuałów związanych ze zmianą statusu par, innymi słowy stworzenie etnografii norm i wartości oraz przeobrażeń społecznych, jakim podlega obyczaj ślubno-weselny.

 

Dokumentujemy różnorodność sposobów na ślub i wesele. Pytamy, jak wyglądają przygotowania do „godziny zero” i co dzieje się, gdy opadną emocje. Ciekawi jesteśmy, jak wygląda dziś kulturowa oferta, z której wybierają młode pary – co mówi o czasach, w jakich żyjemy?  

 

Wyjściowym obszarem działań badawczych jest Małopolska. Projekt realizowany jest w dwóch etapach przez zespół pracowników i współpracowników MEK.
 

  •  Pierwszy etap badań (2009-2010) to rozmowy z przedstawicielkami i przedstawicielami branży weselnej. Spotkaliśmy się z osobami udzielającymi ślubów, konsultantami ślubnymi, restauratorami i właścicielami domów weselnych, fotografami i filmowcami ślubnymi, osobami zajmującymi się oprawą muzyczną (pełna lista tutaj). 

 

  • Drugi etap (2011-2012) to spotkania z przyszłymi małżonkami, prowadzone w oparciu o metodę studium przypadku, która polega na wspólnym wypracowaniu wiedzy opartej o konkretne wydarzenia i refleksje, wynikające z doświadczeń i relacji osób, decydujących się na małżeństwo. Współpracujemy z parami, przygotowującymi się do ślubu. Spotykamy się przed i po uroczystości zaślubin i weselu. W miarę możliwości staramy się uczestniczyć w samym wydarzeniu. Rozmawiamy z osobami z bliskiego otoczenia młodej pary – rodzicami, przyjaciółmi. Zapraszamy też nowożeńców do współudziału w tworzeniu muzealnej kolekcji.

 

 

Przedsięwzięcie zakończy się wystawą i publikacją w 2014 roku. Efektem projektu będzie także kolekcja, budowana w oparciu o treści, wynikające z naszych poszukiwań (kilka obiektów prezentujemy w galerii poniżej).

 

 

Kontakt:
e-mail: wesela21@etnomuzeum.eu
tel.: 12 430 60 23
Koordynatorka projektu: Magdalena Zych

 

 


 

 

Galeria:

Aneta i Łukasz, kwiecień 2011. Fot. Piotr Pałka
Ręcznie haftowane mankiety garnituru pana młodego, podarowane do kolekcji projektu przez Anetę i Łukasza, kwiecień 2011. Fot. Marcin Wąsik
Agnieszka i Mateusz, lipiec 2011. Fot. Albertex Photo
Torebeczka z upominkiem dla gości: pięć migdałów na szczęście, magnes z Cothu i Petronelką - kotami pary młodej, karnecik z podziękowaniem za udział w weselu. Podarowane do kolekcji projektu przez Agnieszkę i Mateusza, lipiec 2011. Fot. Marcin Wąsik
Ela i Radek, kwiecień 2011. Fot. Dariusz Perzanowski
Buty panny młodej z wykonanym przez nią napisem JUŻ MĄŻ, trafiły do kolekcji projektu dzięki Eli i Radkowi, kwiecień 2011. Fot. Marcin Wąsik
Ela i Radek, kwiecień 2011. Fot. Dariusz Perzanowski
Buty pana młodego z wykonanym przez pannę młodą napisem HELP ME, trafiły do kolekcji projektu dzięki Eli i Radkowi, kwiecień 2011. Fot. Marcin Wąsik


Powrót do listy wiadomości
Dostępnosć muzeum
Życzenia
WMDL
Badania syberyjskie
bon kultury
Rzemiosło 2.0
Strój Krakowiaków zachodnich - badania, monografia, upowszechnienie
Granice